ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kvapil Jaroslav (*25.09.1868 - †10.01.1950)

­­­­

Princezna Pampeliška

  • divadelní pohádka o třech dějstvích a deseti aktech

I. dějství
V prvním aktu král přemlouvá svoji dceru Pampelišku, aby se provdala za mocného španělského prince, který se o ní uchází. Pro krále je to poslední šance, jak se vyhnout úplnému bankrotu, neboť z vojska mu zbyli čtyři vojáci, korunu má papírovou, v rybnících žádné ryby a nemá ani potraviny na královskou hostinu. Princezna se v žádném případě vdávat nechce. Princ se jí dvoří, protože chce mít co nejdříve svatbu, princezna jej sice slavnostně uvítá, ale hned odběhne. Král se s princem dohodnou na svatbě. I když je dohoda uzavřena, nemají to základní, neboť jim nevěsta ze zámku utekla.
Ve druhém aktu se ocitáme v chalupě Honzovy matky, která jej posílá do světa na zkušenou. Může mu dát s sebou pouze radu, aby poslouchal pány a do ničeho se nepletl.
Ve třetím aktu je již Honza na cestě, kde potká pastevce, kteří se mu posmívají, že jde do světa, aby se vyhnul šatlavě. Pastevci si vyprávějí o tom, jak si princezna nechce vzít španělského prince. Proto by ji měl otec nechat pást kozy a na večer zavírat do vězení. V tom k nim Pampeliška přichází a oni si myslí, že to je Rusalka kvůli jejím dlouhým světlým vlasům. Muži se k ní chovají ošklivě, vyčítají jí, že si nevzala cizince a před napadením ji zachrání až Honza. S princeznou si padnou do oka, povídají si, ona mu nabídne jablka z královské zahrady a on jí nabídne maminčiny buchty. Pampeliška ho přemluví, aby s ní šel do světa a slíbí mu, že si ho vezme za muže.

II. dějství - Kocourkov
Čtvrtý akt - Princezna se s Honzou dostávají do Kocourkova, kde je okamžitě uvěznili, protože v tomto městě se s cizinci ani jinak nezachází. Princeznu pro její hezké oblečení mají za podvodnici a trhana Honzu za jejího průvodce. Stráž přinesla zprávu, že španělský princ chce vypálit jejich město, protože ukrývají jeho nevěstu. Radní města chtějí situaci vyřešit tak, že si princezna k jejich dotazu, koho si bere za muže, vybere prince a Honzu potom nechají pověsit.
V pátém aktu poznáváme záporné postavy celé pohádky, jimiž jsou primátorův syn a jeho přítel. Primátorův syn chce Pampelišku pro sebe, nemá ale čím by příteli za její únos zaplatil.
Proto v šestém aktu sám přichází do cely k Pampelišce a Honzovi a tvrdí, že z příkazu primátora má princeznu z vězení odvézt. Honza se ale nedá, postaví se proti němu a stluče ho. Ten si na něj stěžuje u otce a primátor s městskou radou i strážemi si to s ním jdou vyřídit do vězení. Tam se Pampeliška přizná, že je princezna, ale rozhodně se nechce provdat za španělského prince, to budou raději s Honzou žebrat. Radní se rozhodnou Pampelišku princi vydat a Honzu vyhnat z města, aby jej princ mohl na cestě zabít. Po bouřlivé reakci Honzy se leknou, utečou a vězně ve vězení zamknou.
V sedmém aktu se ocitáme ve stanu prince, který nedbá na radu svého vojevůdce, aby toto město zničil, protože by tak zabil i princeznu. Chce, aby princezna sama přišla, vyznala mu lásku a chtěla si ho vzít. Teprve kdyby ji radní nechtěli vydat, zapálil by město. Za princem přijde falešný přítel primátorova syna, tvrdí, že princezna je ve vězení, kde ji primátorův syn zneuctil. Prince to raní, ne proto, že by princeznu litoval, ale že již zneuctěná princezna nemůže být královnou v jeho zemi. Proto svolává vojsko, aby zničil město. Dřív než dojde k boji, přijdou kocourkovští s bílým praporem a vedou Pampelišku a Honzu jako rukojmí. Princ již s nimi nemá o čem jednat, je připraven k boji, zvláště když se Pampeliška přizná, že Honza je její muž. Princ se k ní zachová jako k sobě rovné rodem, propustí ji a mstí se na Honzovi, kterého chce nechat hodit spoutaného do plamenů města, které zapálil. Princezna tedy svobodně odchází a než ho stráže spoutají, Honza uniká také.

III. dějství - podzimní krajina
V osmém aktu Honza s Pampeliškou chodí po kraji od vesnice k vesnici a žebrají o jídlo. Je sychravý podzim a Pampeliška cítí, že brzy zemře, nesvítí již slunce, které k životu potřebuje. Kromě lásky Honzy ji drží při životě vzpomínka na otce, těší se na něj, myslí si, že jí otec odpustí a bude hostina. Při cestě potkají tuláka, který o nich zpívá hanlivou písničku. Řekne jim, že král chřadne, nemá co jíst, dceru proklel a nechce ji vidět. Tato zpráva vezme Pampelišce poslední naději, omdlí a Honza ji tedy odnese do chalupy ke své matce.
Devátý akt - Honzova matka na návsi říká, že byla orodovat za Honzu u krále, ale král velmi plakal a nazval Honzu nezdárníkem za to, že svedl jeho dceru. K tomu přijdou Honza s Pampeliškou a matka po počáteční nedůvěře ji přijme za dceru.
Desátý akt - Pampeliška jen leží nemocná a čeká na smrt. Honza cítí, že je konec a jede přemluvit krále, aby za dcerou přišel. Než otec do chalupy dorazí, Pampeliška umírá. Vyběhla totiž na náves a jak byla slabá, vítr ji odnesl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Kvapil - Princezna PampeliškaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­