ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kvapil Jaroslav (*25.09.1868 - †10.01.1950)

­­­­

Princezna Pampeliška (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Orbis, Praha, 1957, 94 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává ve středověku v českých zemích

HLAVNÍ POSTAVY:

Pampeliška - princezna, drobná, citlivá, odvážná, krásná, vznešená, má zlaté vlasy, ale srdce prostého, hodného člověka
Honza - milý, brání slabší, i když mu matka říká, aby se nezapletl do problémů s pány
král - utrácí peníze
matka - vesnická, robotuje
princ z Hispánie - bohatý a hrdý

OBSAH:

Princezna Pampeliška je nucena vzít si prince z Hispánie, kterého nemá ráda. V království nejsou žádné peníze, protože její otec neumí hospodařit. Pampeliška uteče z království, aby se nemusela vdávat. Na cestě potká Honzu, který se jí zastane před vesničany. Honzovi přezdívají lidé hloupý, protože odporuje vrchnosti a nebojí se jí. Honza a Pampeliška se do sebe zamilují. Matka poslala Honzu do světa, aby nemusel být na vesnici a aby se něco naučil. Pampeliška tedy jde s Honzou do světa. Dorazí do města, kde jsou zajati a drženi ve vězení. Lidé ve městě ale potom zjistí, že zavřeli královu dceru, a proto ji propustí a dovedou k princi z Hispánie. Ten ji ale už nechce, protože chce jenom někoho, pro koho by byl jediný muž. Lidé nazývají Pampelišku poběhlicí. Pampeliška a Honza dále putují a ona myslí na svého otce. Od zpívajícího tuláka se dozví, že otec se na ni zlobí a nechce ji už vidět. Pampeliška s přicházejícím podzimem a ubývajícím slunečním záření chřadne a onemocní. Honza s Pampeliškou dojdou do Honzovy rodné vsi a matka přijme Pampelišku jako za vlastní dceru. Pampeliška je nemocná a pořád leží a mluví ze spaní. Honza navštívil krále a prosil ho o odpuštění. Král Pampelišce odpustil a chce ji zase vidět. Pampeliška jde hledat ven Honzu, ale je tak slabá, že ji vítr vezme s sebou a ona umírá.

ZNAKY:

  • drama
  • rysy pohádky (hloupý Honza, princezna, láska mezi vesničanem a vznešenou dámou, ale má tragický konec)

MYŠLENKA DÍLA:

Honza bránil slabé lidi podle vlastního svědomí a bylo mu jedno, že bude mít problémy s vrchností. Proto byl tolik statečný.

CITÁT Z KNIHY:

A když někdy uvidíš v tom světle lidé zlí, že dobrým ubližují, pomysli si: "Je to vůle Páně, a já, Honza, já to nepředělám!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Kvapil - Princezna Pampeliška (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­