ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Björnson Björnstjerne M. (*08.12.1832 - †26.04.1910)

   
­­­­
Norský spisovatel, mezinárodně uznávaná osobnost kulturního a veřejného života. Zasazoval se o liberalismus a kulturní i státní samostatnost Norska, o práva utlačovaných národů, mj. Slováků.
Trvalou uměleckou hodnotu mají jeho rané, formálně novátorské a křesťanskou etikou prodchnuté Selské povídky o norském venkově a úspěšná povídka Synnčve ze Slunečného návrší.
V 70. letech zradikalizoval své politické názory a spolu s H.Ibsenem založil norské realistické drama hrami Novomanželé a Bankrot, kritické k morálce měšťanské společnosti. V celé další tvorbě, například v hrách Leonarda, Rukavička, Nad naše síly I. a II. a v románech Magnhild, Na božích cestách, Vlajky nad městem a přístavem, se vyslovoval k aktuálním problémům společnosti převratné doby a zdůrazňoval mravní odpovědnost jedince.
Národní výchovné poslání měla i jeho lyrika; báseň Ano, milujeme tuto zemi se stala norskou hymnou.
Nobelova cena v roce 1903.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 22.09.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Björnstjerne M. BjörnsonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­