ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kvapil Jaroslav (*25.09.1868 - †10.01.1950)

   
­­­­

Princezna Pampeliška (3)

  • dramatická pohádka ve verších
  • v Národním divadle v Praze měla premiéru v říjnu roku 1897
  • ve hře vystupuje 18 osob
  • Pampeliščino putování symbolizuje lidský život - jeho koloběh, od silného a energického mládí k fyzickému i duševnímu úpadku; i když je Pampeliška mladého věku, v průběhu třetího jednání dojde náhle ke zvratu její síly, pokud bychom ji přirovnali skrze její jméno k rostlině pampelišce, jako by odkvétala, jako kdyby se schylovalo ke konci času, který jí byl předem vyhrazen

Pohádka o zlatovlasé princezně, kterou nakonec rozfoukal vítr.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Chvojkovo nakladatelství v Praze roku 1993. Ilustrovala Marie Fischerová-Kvěchová. Počet stran: 92. ISBN: 80-900239-9-1.

DĚJ:

V chudém království Pampeliščina otce očekávají v paláci návštěvu prince z Hispánie, jenž přijíždí požádat o princezninu ruku. Pampeliška se ale zdráhá nechat se zasnoubit s princem - odmítá jak jeho lásku, tak i jeho bohatství.

Když starý král naléhá na uskutečnění tohoto sňatku, prchá Pampeliška z paláce a setká se s Honzou, který se právě vydal do světa na zkušenou.
Honza, oslněn její zlatovlasou krásou, dívá se na ni celý udivený: "Ty jsi krásná, nejsi rusalka snad, žes tak krásná?"
Jakmile mu Pampeliška vylíčí celý svůj příběh, soucítí nad její bezradností a neštěstím, jež ji postihlo a ujímá se jí.
Oba vykročí společně na cestu za sluncem, po kterém Pampeliška stále touží a bez kterého chřadne a churaví.

Záhy je spojí láska a po šťastném putování, plném nových krásných poznatků pro Pampelišku, dosud žijící pouze jen ve stěnách hradu, dorazí do počestného města, kde jsou oba jako cizinci zatčeni a uvězněni.

O přítomnosti princezny ve městě se dozví princ z Hispánie, jenž začne město obléhat a žádá o její vydání. Nežli se rozvážní občané města k tomuto odhodlají, vypraví se k princi zrádný přítel primátorova syna, jenž mu v naději, že bude princem bohatě odměněn, přinese smyšlenou zprávu o Pampeliščině zneuctění.

Za několik hodin nato pak přivede deputace města princi Pampelišku s Honzou, ale princ svoji snoubenku k její velké radosti odmítne. Honzu poté přikáže nechat popravit, aby zjistil, zda mu Pampeliška věnovala svoji lásku.
Jenže Honza vlastní silou stráž přemůže a odchází s Pampelišku zpět do království jejího otce, kde je ale čeká nemilé překvapení, když se dozvědí, že král pronásleduje svou ubohou dceru, neboť se dobrovolně zahodila s obyčejným hochem z lidu, jakým je Honza.

Na zámek se nešťastná princezna tedy vrátit nemůže, a tak se uchýlí k Honzově mamince, jež o ni pečuje jako o vlastní dceru a velice si ji zamiluje.

Je již podzim, od severu vane ledový vítr, pampelišky na lukách uvadají a chudák princezna vadne jako ony. Nepomáhá ani láska, které se jí dostává od Honzy a jeho matky - princezně již není pomoci, pozvolna slábne a umírá jako květina bez slunce.

Když je s ní nejhůře, král povolí Honzovým prosbám a vypraví se do vsi za milovanou zavrženou dcerou. Přichází však již pozdě.

Pampeliška, pronásledována v poslední době písničkou jakéhosi tuláka ("Půjdu volat v lesy, Pampeliško, kde jsi, Pampeliško, zlatá myško, ozvi se mi, kde jsi!"), uslyší jeho hlas před chalupou a v blouznění, zlákána jeho zpěvem, vyběhne na náves, kde se ve větru rozplyne jako chmýří z pampelišek...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 24.04.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Kvapil - Princezna Pampeliška (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­