ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kerouac Jack (*12.03.1922 - †21.10.1969)

­­­­

Nejvýznamnější prozaik americké "beat generation". Krátce studoval na Columbia College v New Yorku, roku 1942 se přihlásil do amerického námořnictva. Po válce se připojil ke skupině spisovatelů později známé jako "beat generation".

Literární dráhu začíná románem Maloměsto a velkoměsto (1950). Kerouacovo dílo lze rozdělit na cyklus "románů ze silnice" zachycující newyorskou a sanfranciskou bohému a Kerouacovy toulky po Americe i Evropě, a "lowellský cyklus", oživující svět Kerouacova rodného městečka. Kromě beatnického manifestu, románu Na cestě (1957), patří do první skupiny román Dharmoví poutníci (1958), Podzemníci (1959), Vize Codyho (1960), Tristessa (1960), Andělé hory Zkázy (1960), Osamělý poutník (1960) a Satori v Paříži (1966). Mezi romány "lowellského cyklu" se řadí Doktor Sax (1959), Maggie Cassidy (1959), Geraldovy vize (1963) a Duluozova marnivost (1968). Kerouacovo dílo uzavírá poetická novela Mag (1972).

Kerouac zemřel roku 1969 v St.Petersburgu na Floridě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jack KerouacMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­