ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kerouac Jack (*12.03.1922 - †21.10.1969)

­­­­

Podzemníci (2)

Temný příběh osudové lásky na pokraji a dně společnosti vychází z autorových mnohdy bolestných zážitků. V Podzemnících provádí autor čtenáře jazzovými kluby i lacinými podniky San Francisca, kde prožívá krátké milostné dobrodružství s černou dívkou Mardou.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává v 50. letech 20. století v San Franciscu.

OBSAH:

Jedná se o autobiografickou knihu - milostný příběh Jacka Kerouaca (v této knize Leo Percepied) a jeho černošské přítelkyně (v knize Mardou Foxová), se kterou chodil asi jeden měsíc.
Leo byl hipster a spisovatel. Pořád někde pobíhal, stýkal se s přáteli, se kterými vedl sáhodlouhé diskuse o umění a psaní. Mardou byla jiná. Nelíbil se jí Leův život, štvalo ji, že neustále někam chodili, diskutovali a "žvanili". Ona seděla v koutě a byla zticha. Lea to mrzelo... A to byl začátek konce.
Leo trpí oidipovským komplexem - je silně vázán na svou matku. Po smrti otce to začíná hraničit až s manželstvím. Utíká od Mardou domů k matce, která na něj čeká s večeří, má tam klid na práci.
Leo má sen, ve kterém vidí svého přítele Yuriho, jak se mazlí s Mardou. Je to prorocký sen, který mu má napovědět, že jeho láska s Mardou skončí. Leo se snaží prorockému snu uniknout, čímž ho samozřejmě urychlí. Je podezíravý, vidí věci, které by za normálních okolností neviděl, je nezřízeně žárlivý, utíká od Mardou k přátelům. Rozhodne se, že se s ní rozejde.
Jednoho večera po velkém flámu (jako ostatně skoro každý den) ji nechá sedět v taxíku a jde pařit s přítelem Samem. Skoro týden se neukáže. Není si jistý, jestli mu vlastně Mardou chybí, sedí v noci na nákladním nádraží a pláče... V neděli večer už klepe u Mardou. Jdou spolu do kina a rozcházejí se. Během Leovy nepřítomnosti se jedné noci pomilovala s Yurim. Leo je zdrcený. Chtěl to takhle, nebo nechtěl?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simonka, 11.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jack Kerouac - Podzemníci (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­