ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kerouac Jack (*12.03.1922 - †21.10.1969)

­­­­

Na cestě


Název: Na cestě (On The Road)
Rok vydání: 1994, originální vydání 1957
Nakladatelsví: Odeon
Žánr: Americký autobiografický román, obraz životního stylu beatové generace
Místo: Amerika
Doba: 50. léta 20. století

DĚJ:

Už sám název knihy napovídá o jejím hlavním tématu. Není to román se vzrušujícími zápletkami nebo příběh plný humoru. Příběh se odehrává v poválečné Americe, v netradičním prostředí amerických cest a silnic. V románu Na cestě Jack Kerouac vypráví osudy několika dobrodruhů, kteří jsou "zblázněni" do života a kteří cestují z jednoho konce Spojených států na druhý. Kerouac prostřednictvím Sala Paradise, který je takovým komentátorem všeho dění, popisuje okolní krajinu, jednotlivé státy a města, přes který vede cesta těchto Američanů.
Hlavní postavy (Sal Paradise a Dean Moriarty) se snaží žít po svém, tedy žít nikoliv správně ale spokojeně. Oba se snaží vychutnat každou chvíli a zároveň dosáhnout pocitu blaženosti. K tomu využívají oblíbené rozněcovadla: extáze za pomoci drog, sexuální zážitky (mnohdy homosexuální a bisexuální). Takže si užívají života plného legrace a nespoutanosti.
Dean je člověk, který byl většinu svého mládí v polepšovně (třeba za krádež aut) a svým osobitým životním stylem neměl daleko k tomu, aby se jednoho dne octl ve vězení. Jeho otec se jen dokázal vozit po vagónech a hlavně byl věčně opilý. Častěji než svého syna viděl mříže. Už jako dítě Dean škemral u prokurátora, aby jeho tátu pustili.
Většinou Sal i Dean cestovali po Státech autem (o to se postaral Dean). Na cestě do Friska se zastavil u svého přítele Remiho Boncoeura v Mill City, se kterým nějakou dobu pracoval jako hlídač ubytoven.
Poté co Sal opustil Mill City a s tím i Remiho a Lee Ann, což byla Remiho přítelkyně, pokračoval dál ve své pouti, tentokrát zamířil do Los Angeles pro svůj rukopis, který odmítla filmová agentura Columbia. Na této cestě potkal i dívku jménem Terry, která byla se svým dítětem na útěku před svým manželem, který ji zmlátil, a mířila ke své sestře do LA.
Sal chvilku s Terry a jejím synem Johnym žil, ale nakonec je opustil a pokračoval dál ve své cestě.
Daen se dvakrát rozvedl – s Marylou a podruhé s Camillou, se kterou měl dítě.
Před výpravou do Mexika s seznámil s Inez. S ní se později oženil.
Hlavní postavy: Sal Paradise – stylizace autora, Dean Moriarty – legendární beatik Neal Cassady, Starouš Bull Lee – William Burroughs, a řada dalších postav.
Všichni žijí svobodně, bezprostředně, nespoutáni žádnými pravidly, vyjadřují kult tuláka a mladého hrdiny.
Jejich osudy se v celé knize proplétají a vždy se sejdou na cestě. Do detailů jsou v této knize vykreslovány krásy přírody po celých Spojených státech a Mexiku. Celým dílem nás při četbě provází jazzová hudba, hlavně v podání saxofonu (který Kerouac miloval).
Kniha je rozdělena do pěti oddílů. Na konci každého z nich (kromě předposledního) Sal kotví na chvíli v New Yorku u své tety (matka Kerouaca). Vždy je ale hnán touhou dát se nacestu, aby nakonec zjistil, že Amerika je stejná jak na západě, tak na jihu a jak na východě, tak na severu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra K., 28.09.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jack Kerouac - Na cestěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)