ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kerouac Jack (*12.03.1922 - †21.10.1969)

­­­­

Podzemníci

Rok vydání: 1992

"Někteří tvrdí, že Podzemníci jsou Kerouackovým nejlepším románem, takovou mají dojemnost a křehkost. Milostný příběh Lea a Mardou, smutný a sladký, nespoutaný, neúprosný, nevyhnutelný - mnozí autoři jej pak zkoušeli napodobit, ale bezútěšně." (The Sunday Times)

Silně autobiografická novela, napsána během tří dnů, nás zavádí do 50. let minulého století. Odehrává se v ní křehký a smutný příběh lásky mezi spisovatelem Leem Percepiedem a černošskou dívkou Mardou Foxovou. Podzemníci nám ukazují prostředí hipsterů (mladý člověk, který vědomě odmítal konzervativní morálku a normy), zavádějí nás na mejdany plné alkoholu, marihuany nebo jiných opiátů. Celá kniha se nese v bopovém rytmu (hudební styl) a autor se svěřuje čtenářům spontánně v benzedrinovém opojení o jedné nešťastné a skončené lásce.

OBSAH:

V srpnu roku 1953 v San Franciscu poprvé spatří spisovatel Leo černošku Mardou a zamiluje se do ní. Na stránkách knihy ožívá atmosféra komunity básníků, malířů a jazzových hudebníků, v nichž se rodily počátky beatnické generace Ameriky.
Kniha se nese v melancholickém duchu, nezastřeně nás provází krátkou, bolavou, ale nezapomenutelnou láskou.

"Beat generation" vystihuje spisovatel Herbert Gold: "Beat znamená být na dně, být totálně vyřízený, ale plně přesvědčený o své vnitřní svobodě...a o tom, že ten velký, bezpečný, vypasený, chladný svět je potřeba si držet pořádně od těla."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jack Kerouac - PodzemníciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­