ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barbusse Henri (*17.05.1873 - †30.08.1935)

­­­­

Oheň

Tuto hroznou a radostnou knihu napsal Henri Barbusse, člověk, který sám zakusil všechny hrůzy války, všechno její šílenství na vlastní kůži.
Je to kniha prostá, naplněná prorockým hněvem, je to první kniha, která mluví o válce prostě, tvrdě, klidným tónem a s nepřemožitelnou silou pravdy. Nezná líčení, která romantizují válku a přikrašlují její špinavou a krvavou hrůzu všemi barvami duhy.
(Maxim Gorkij)

Jedná se o román napsaný roku 1916. Jeho podtitul zní: Deník bojového družstva. Kniha se skládá z 24 kapitol, každá tvoří jednu epizodu. Kniha je pojata jako památka na padlé kamarády (je jim i věnována), vycházela na pokračování v deníku L'Oeuvre. Nejsou zde hlavní postavy, není zde plynulý děj.

DĚJ:

Sám autor je vypravěčem této knihy, který se ocitnul na bojišti 1. světové války. V několika příbězích (z nichž nejhorší a nejkrutější je právě Oheň) nám líčí hrůzy a krutosti války. Lidé v zázemí neměli potuchy o životě na frontě. Příliš si ho idealizovali. Vojáky viděli jako hrdiny: "To nejsou vojáci: to jsou lidé. To nejsou dobrodruzi, válečníci stvoření pro lidské jatka - ani jako řezníci, ani jako dobytek. I v těchto uniformách poznáš, že to jsou rolníci a dělníci. Jsou to civilové, vyvrácení z kořene... Jsou připraveni, čekají na znamení smrti a vraždění. Pozoruješ-li však jejich obličeje mezi svislými paprsky bajonetů, vidíš, že to jsou lidé."
Sami vojáci žili v příšerných a nelidských podmínkách. Nemysleli na další den, protože ten mohl být jejich poslední. Smrt na ně číhala všude, žili s ní: "Když se dozvíš o smrti nebo vidíš mrtvého někoho z těch, kteří bojovali s tebou a kteří žili docela stejným životem, přejede ti mráz po těle, dřív než to pochopíš. Máš pocit, jako by ses takřka dověděl o své vlastní smrti. Teprve za chvíli tě přepadne lítost."
Právě vojáci viděli nesmyslnost války, hrůzu zabíjení, smrt nevinných lidí. A to vše vylíčil pravdivě Henri Barbusse.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 20.03.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Henri Barbusse - OheňMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­