ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barbusse Henri (*17.05.1873 - †30.08.1935)

   
­­­­

Oheň (3)

Protiválečný román francouzského autora je sugestivním a plastickým obrazem hrůz a utrpení vojáků v první světové válce.
Barbussův ostrý soud nad imperialistickou válkou a nad nesmyslným utrpením lidu bojujícího za cizí zájmy, byl nenávistně přijat kapitalistickou společností, proti níž útočil. Tendence tohoto románu zůstala však až do součastnosti aktuální, protože se nadčasově ztotožňuje se snahami celého pokrokového světa.

Autor se narodil v rodině žurnalisty a dramatika.
Válečný román s podtitulem Deník bojového družstva je věnován autorovým kamarádům.

Román se skládá z 24 kapitol, jež přibližují život vojáků v zákopech, ale i na jejich dovolené. Některé kapitoly připomínají spíše samostatné povídky, jiné na sebe navazují. Najdeme zde i komentáře či úvahy filozofické, sociální nebo politické povahy.

Popisy konkrétních detailů se střídají s panoramatickými záběry vojáků v zákopech. Vyprávění se místy přechyluje do 1. osoby množného čísla, aby byl podtržen význam kolektivní zkušenosti. Východiskem románu byl spisovatelův bezprostřední válečný prožitek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 30.10.2010

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Henri Barbusse - Oheň (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­