ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barbusse Henri (*17.05.1873 - †30.08.1935)

   
­­­­

Oheň (3)

Protiválečný román francouzského autora je sugestivním a plastickým obrazem hrůz a utrpení vojáků v první světové válce.
Barbussův ostrý soud nad imperialistickou válkou a nad nesmyslným utrpením lidu bojujícího za cizí zájmy, byl nenávistně přijat kapitalistickou společností, proti níž útočil. Tendence tohoto románu zůstala však až do součastnosti aktuální, protože se nadčasově ztotožňuje se snahami celého pokrokového světa.

Autor se narodil v rodině žurnalisty a dramatika.
Válečný román s podtitulem Deník bojového družstva je věnován autorovým kamarádům.

Román se skládá z 24 kapitol, jež přibližují život vojáků v zákopech, ale i na jejich dovolené. Některé kapitoly připomínají spíše samostatné povídky, jiné na sebe navazují. Najdeme zde i komentáře či úvahy filozofické, sociální nebo politické povahy.

Popisy konkrétních detailů se střídají s panoramatickými záběry vojáků v zákopech. Vyprávění se místy přechyluje do 1. osoby množného čísla, aby byl podtržen význam kolektivní zkušenosti. Východiskem románu byl spisovatelův bezprostřední válečný prožitek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 30.10.2010

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Henri Barbusse - Oheň (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)