ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zweig Stefan (*28.11.1881 - †23.02.1942)

­­­­
Stefan Zweig2.png

Stefan Zweig, rakouský spisovatel a autor mnoha životopisů historických osobností, se narodil roku 1881 do bohaté židovské rodiny. Studoval na univerzitě ve Vídni a v Berlíně (germanistika, romanistika, filozofie). Již od dětství se zajímal o životy slavných osobností a svou vlastní tvorbu započal již r.1901 sbírkou Stříbrné struny.

Hodně cestoval, navštívil např. Afriku, Ameriku a Indii. V průběhu 1. světové války se živil prací ve válečném archívu a pak poznal skupinu intelektuálů-spisovatelů (Joyce, Hesse, Rolland apod.), s níž se pokoušel o mírové řešení války.

Těsně před jejím koncem dokončil veleúspěšné biblické drama Jeremiáš (1917). Dále vydal novely Amok (1922), Zmatení citů (1927) aj.

Roku 1919 se přestěhoval do Salcburku, ve svém domě pořádal schůze kulturní elity Evropy. Přispěl k sjednocení Evropy. Svými díly dokázal, že lze z obrovského množství materiálů vybrat to podstatné a poutavě to podat čtenáři.

Před nacismem uprchl Zweig do Velké Británie, později do USA a r.1940 do Brazílie.

Když vrcholila 2. světová válka, Zweig spáchal sebevraždu.

DÍLO:

 • Jeremiáš (biblické drama, 1917)
 • Tři mistři: Balzac, Dickens, Dostojevskij (trojportrét, 1920)
 • Amok (novela, 1922)
 • Zmatení citů (novela, 1927)
 • Hvězdné hodiny lidstva (dějepisná kniha, 1927)
 • Marie Antoanetta (životopis, 1932)
 • Marie Stuartovna (životopis, 1935)
 • Balzac (biografie, 1946)
 • Netrpělivost srdce (román, 1938)
 • Šachová novela (novela, 1941)
 • Svět včerejška (autobiografie, 1942)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 16.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Stefan ZweigMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­