ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mann Heinrich (*27.03.1871 - †12.03.1950)

­­­­
Bundesarchiv Bild 183-R98911, Heinrich Mann

Tento německý prozaik, dramatik a esejista pocházel spolu se svým bratrem Thomasem ze zámožné patricijské rodiny. Narodil se v Lübecku, ale studoval na univerzitě v Berlíně a Mnichově, pracoval v drážďanském knihkupectví a pobýval v Paříži a Itálii. Zemřel v Kalifornii těsně před návratem do Německa.

Patří mezi nejplodnější a politicky nejangažovanější německé spisovatele 20. století. Ve svých pracích je nelítostným kritikem zanikající buržoazní společnosti, Výmarské republiky a nacismu. Už od mládí se zaměřoval na francouzské pokrokové tradice, stal se důsledným humanistou, demokratem a obdivovatelem socialismu.

Za 1. světové války vystupoval spolu s R.Rollandem, M.Gorkým a H.Barbussem proti nesmyslnosti konfliktu. I když jeho vývoj nebyl přímočarý - od počátečního naturalismu v románech V RODINĚ (1893) a V POHÁDKOVÉ KRAJINĚ (1900) přes dočasný příklon k dekadentním směrům v trilogii BOHYNĚ ANEB TŘI ROMÁNY KNĚŽNY Z ASSY (1903) a HON NA LÁSKU (1904) přechází ke kritice společnosti v románu PROFESOR NEŘÁD (1905; zfilmovaný pod názvem Modrý anděl) a PODDANÝ (1914), který je částí trilogie CÍSAŘSTVÍ (spolu s romány CHUDÍ - 1917 a HLAVA - 1925), ve které odsuzuje militarismus, nacionalismus a rozvíjející se fašismus.

V emigraci napsal své asi umělecky nejhodnotnější romány MLÁDÍ KRÁLE JINDŘICHA IV. (1935) a ZRALOST KRÁLE J. IV. (1938) o sjednotiteli Francie, jako dar této zemi, která se mu stala druhým domovem. Své eseje vydával v ucelených skupinách, např. DUCH A ČIN (1934, jehož významnou částí je i pojednání o Zolovi), VEŘEJNÝ ŽIVOT (1932) a autobiografie POHLED NA EPOCHU (1944), v nichž se zabývá otázkami veřejného i politického života.

Avšak jeho divadelní hry VELKÁ LÁSKA (1912), HEREČKA (1911) a MADAME LEGROS (1913) nedosáhly velkého úspěchu. Přesto byl roku 1950 zvolen prvním prezidentem Německé akademie umění.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 20.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Poddaný
-Profesor Neřád, Profesor Neřád (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Heinrich MannMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­