ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Heine Heinrich (*13.12.1797 - †17.02.1856)

   
­­­­

Písně lásky a hněvu

TÉMATA BÁSNÍ:

Všechny básně jsou buď o lásce anebo o nějaké nenávisti, lítosti nebo hněvu.

OBSAHY BÁSNÍ:

O lásce mluvit jsem slyšel
O lásce mluvit jsem slyšel
vybranou společnost.
Z pánů krasocit čišel,
z dam jen ta nejčistší ctnost...

  • Střídání veršů ABAB (slyšel + čišel, společnost + ctnost)
  • Báseň pojednává o tom, jak muži při slovu LÁSKA myslí na krásu a ženy na ctnost a pokoru. Básník slyšel prý spoustu lidí mluvit o lásce. Pan dvorní rada cítí spíše ironický vztah ke své žene, ta si pouze povzdechne. Kanovník praví, že láska škodí zdraví, naivní slečna se ho ptá proč? A hraběnka dodává, že láska je peklo i ráj. Vzápětí dolije svému muži a podá mu cukřenku.

Jaká slast když překonal jsem
Jaká slast když překonal
jsem svou hříšnou smyslnost,
když jsem ji však nezdolal,
užil jsem si také dost...

  • Muž si myslí, že když si odepře něco ze svých chtíčů, tak že udělá dobře a je na to pyšný. Na druhou stranu, když zhřeší, tak i to má něco dobrého do sebe.

Zámecká legenda
Brutální vyjadřování,
tupý řehot sotva k víře,
chlévská mysl, pusté žraní,
zkrátka: každým coulem zvíře...

  • Báseň pojednává o ženě ze starého zámku z Berlína, která údajně měla zhřešit s koněm a z tohoto smilstva měl vzejít první král. To je prý důvod, proč je na každém pruském králi vidět část koňských kořenů. (kritika)

Jaký hřích, ty odpadlíku
To sám ďábel ponouká to,
zmát ti smysli ve vteřince,
dáváš vale boubelatá
a dáš přednost křehotince...

  • Básník napomíná muže, který opouští svou baculatou ženu a dává přednost hubené Marianě. Říká, že "masu" nelze odolat, ale "kostem" ano. Říká, že ďábel mu omámil smysly, že jeho řešení je hloupé. Básník měl asi rád pořádné ženy.

ZÁVĚR:

Myslím si, že všechny básně jsou vyvedené. Jsou pěkně čtivé a nad leckterými se člověk i pousměje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helluška, 29.06.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Heinrich Heine - Písně lásky a hněvuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­