ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 45x Prosím, ohodnoť práci

Rembrandt Harmensz van Rijn - Noční hlídka (popis obrazu)

OSNOVA:

1.a) Noční hlídka
2.a) Mušketa
b) Klauweniers
c) Kapitán a nadporučík
3.a) Šerosvit

Autorem obrazu Noční hlídka je Rembrandt Harmensz van Rijn. Tuto malbu mistr vytvořil v roce 1642 v Amsterdamu olejem na třech vodorovných pruzích plátna v rozměrech 379,5 x 453,5 cm. Obraz představuje společnost amsterdamských arkebuzníků pod vedením kapitána Franse Baninnga Cocqa a nadporučíka Willema van Ruytenburcha.

Rembrandt Harmensz van Rijn - Noční hlídka

Rembrandt nenamaloval portrét městských strážců, ale vytvořil vzrušující podívanou mužů v akci. Autor uděluje v obraze důležitou roli mušketě: tři strážci předvádějí činnost této zbraně. Muž v červeném šatě ji nabíjí, ten za kapitánem střílí a třetí muž vpravo za nadporučíkem sfoukává zbytky střelného prachu. Rembrandt naznačuje malými detaily zasaženými světlem, že strážci jsou střelci.

Mrtvý pták pověšený za dívčin opasek má hlubší význam. Dráp (klauw) byl symbol střelců, kterým se také říkalo "klauweniers".

V Noční hlídce je zobrazeno osmnáct osob, jejichž jména jsou uvedena na štítu nahoře v pozadí. Ostatní namalované osoby Rembrandt použil pro oživení aktu. Městští strážci jsou oblečeni v krásných oděvech se svými běžnými zbraněmi, jako pro přehlídku. Kapitán ve slavnostním černém šatě uděluje příkaz a jeho ruka mezitím vykonává pohyb vpřed. Procházková hůl, meč a rukavice zdůrazňují jeho důstojnost. Oblek nadporučíka Ruytenburcha zdobí výšivka se znakem Amsterdamu, na jeho vestě je vidět stín kapitánovy natažené ruky, která vyjadřuje hloubku obrazu.

Na tomto majestátním obraze můžeme vidět techniku šerosvitu, kde autor pracuje s kontrasty světla a stínu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicoll, 17.10.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rembrandt Harmensz van Rijn - Noční hlídka (popis obrazu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­