ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pasternak Boris Leonidovich (*10.02.1890 - †30.05.1960)

­­­­
Boris Leonidovič PasternakRuský básník, prozaik a překladatel. Narodil se 10. února 1890 v Moskvě v rodině významného ruského malíře Leonida Pasternaka, matka byla klavíristkou. Všestranně nadaný Pasternak vyrůstal v harmonickém uměleckém prostředí, v němž poznal řadu velkých osobností: L.N.Tolstého či svůj pozdější ideál, německého básníka Rainera M. Rilka. Věnoval se především hudbě a chtěl se stát hudebním skladatelem. Začal však studovat filozofii a svá úspěšná studia zakončil v německém Marburku jako žák Hermanna Cohena. Postupně se začínal věnovat především poezii a literatuře, do které vstoupil před vypuknutím první světové války jako člen jedné z futuristických skupin a krátce se připojil k Levé frontě umění. Jeho první lyrické sbírky měly velký úspěch. Pasternak byl považován spolu se svým přítelem Majakovským za nejnadanějšího básníka doby. V druhé polovině třicátých let však totalitní režim jeho dílo odsunul do ústraní a na vrcholu zůstal jen Majakovský. Pasternak se začal věnovat próze. Za války se však živil překlady, hlavně Goetha a Shakespeara. V letech 1947-1955 pracoval na románu Doktor Živago. Jeho vydání bylo v SSSR pozastaveno a román musel vyjít za hranicemi. Neustále na něj byl vyvýjen tlak režimu. Když měl Pasternak roku 1958 dostat Nobelovu cenu za celoživotní dílo, byl nucen cenu odmítnout a krátce na to zemřel v Peredělkinu u Moskvy.

DÍLO:

Básnické sbírky
Blíženec v mracích (1914)
Nad bariérami (1917)
Sestra má - život (1922)
Témata a variace (1923)
Vznešená nemoc (1924)
Rok devatenáct set pět (1927)
Dvě knihy (1927)
Poručík Šmidt (1927)
Druhé zrození (1932)
V ranních vlacích (1943)
Zemnoj prostor (1945)
Verše o Gruzii (1958)

Próza
Malá Luversová (1922)
Dopisy z Tuly (1922)
Vzdušné trati (1924)
Glejt (1931)
Doktor Živago (1958)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 11.03.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Boris Leonidovich PasternakMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­