ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pasternak Boris Leonidovich (*10.02.1890 - †30.05.1960)

­­­­

Doktor Živago (4)

Světově proslulý román o životních peripetiích ruského lékaře na pozadí politických a hospodářských poměrů v Rusku od 1. světové války do roku 1943.
Časový rozsah díla je velmi široký, začíná rokem 1903, zachycuje průběh 1. světové války, Říjnovou revoluci i občanskou válku a epilogem zasahuje až do období 2. světové války. V tomto rozmezí s nevšedním uměleckým účinkem a hlubokým osobním zaujetím autor ukazuje, jak tato bouřlivá historická etapa nenapravitelně a bolestně zasáhla příslušníky ruské inteligence. Na historickém pozadí se pak odehrává komorní milostný příběh ruského lékaře jako vítězství hlubokého citu, jenž člověku dává životní smysl a povznáší ho v osudových okamžicích.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2011. Z ruského originálu Доктор Живaгo přeložil Jan Zábrana, verše přeložili Jiří Kovtun a Jan Zábrana. Počet stran: 641. ISBN: 978-80-207-1403-9.

OBSAH:

Kniha je zčásti historickým románem, zčásti biografií fiktivní osoby, nepochybně se však ztotožňující se svým autorem. Pojednává o osudech mladého moskevského lékaře Jurije Andrejeviče Živaga a jeho rodiny. Zároveň se na stránkách knihy rozvíjí osud mladé učitelky Lary Antipovové a jiných, doktorovi blízkých osob.
Příběh se odehrává v Rusku a je zasazen do bouřlivého revolučního období začátku 20. století - světové války, svržení cara, prozatímní vlády, nastoupení vlády sovětů - a konečně čtyři roky trvající válka mezi Rudou armádou a sibiřskými vojsky bělogvardějců.
Ještě za panování cara Jurij Živago dostuduje, ožení se a založí rodinu. Tou dobou je Rusko napadeno německou Říší a doktor je povolán do carské armády jako zdravotník. Hrůzy východní fronty vstřebává a v polním lazaretu se setkává s pomocnicí Larou, která přišla o muže - statečného vojáka. Po prolomení fronty se doktor vrací zpět do Moskvy, která již vře dělnickými nepokoji. Po vypuknutí Velké říjnové revoluce se jeho rodina ocitá takřka na mizině kvůli nedostatku potravin, surovin i všeho potřebného.
Rozhodne se opustit Moskvu a odstěhovat se s rodinou na daleký Ural, do dědečkova statku Varykino. Cestou projíždí územím revolucionáře Strelnikova, krutého bolševického velitele, který nelítostně vyvražďuje opoziční obyvatelstvo měst. Po strastiplné cestě však na místo dorazí a rodina vzdělaného lékaře se octne odkázána jen sama na sebe. Rok zde šťastně prožijí, jeho žena znovu otěhotní. Na jaře jede Jurij do nedalekého města Jurjatin, kde se setká se se svou někdejší přítelkyní - Larou Antipovovou, nyní vyučující v místním gymnáziu. Doktor s ní prožije milostný románek, pro lásku k ženě se však vrací zpět domů. Cestou je zajat komunistickými partyzány a rok a půl stráví v jejich řadách.
Po útěku se vydá zpět do Jurjatina, kde se dozví, že jeho žena byla sovětskou vládou vypovězena ze země. Nějakou dobu tedy žije s Larou a její dcerou na svém statku. Zde, ve smutku a osamění, skládá své básně. Po určité době Lara odjíždí a doktor se vrací do Moskvy, svou rodinu ani Laru už nikdy neuvidí. Po několika letech v chudobě umírá na srdeční chorobu.

Za knihu Doktor Živago je Borisi Pasternakovi roku 1958 udělena Nobelova cena, je mu však zabráněno ji převzít a zároveň knihu v SSSR vydat. Pasternak umírá v roce 1960, zákaz o vydání knihy v jeho vlasti je zrušen až 28 let po jeho smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Trzaskalik, 01.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Boris Leonidovich Pasternak - Doktor Živago (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­