ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rilke Rainer Maria (*04.12.1875 - †29.12.1926)

­­­­
Rainer Maria Rilke 1900

Pražský rodák, jeden z nejvýznamnějších německých a světových básníků první poloviny 20. století. Jeho tvorba se vyvíjí od impresionistických básnických počátků po meditativní hymny, od dekadentního stylu konce století k moderní poezii, v níž Rilke nachází osobitou cestu k vyjádření pocitů moderního člověka. Rilkova poezie se obracela k základním metafyzickým problémům lidského života, lásky, utrpení a smrti. Sbírky KNIHA HODIN, NOVÉ BÁSNĚ, ELEGIE Z DUINA a SONETY ORFEOVI (Ty jsou na motiv starořeckých bájí, kde hrál Orfeus na kytaru, krásně zpíval, byl pasákem ovcí a ženatý s Euridiké. Tu však uštkl had a ona zemřela. Jemu se po ženě stýská a z veselých písní se náhle stávají písně smutné a žalostné. Bohové se nad ním však slitovali. Zeus se domluvil se svým bratrem Hádem-vládcem podsvětí, aby si mohl Orfeus odvést Euridiké. Hádes měl však podmínku - Orfeus se po celou dobu cesty na povrch nesmí za svou Euridiké ohlédnout, jinak už ji nikdy víc nespatří. Orfeus cítil podvědomě celou cestu její stín, ale když byli těsně před koncem své cesty...stín zmizel a Orfeus se ohlédl, čímž ztratil naději na život po boku Euridiké. Nakonec umře žalem a láskou k ní.) - poezie, kde přemýšlí, zda je život konec, nebo po něm nastává další existence. Tato díla představují vrchol jeho básnické tvorby. Podle Rilkeho musí každý hledat poezii sám v sobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilith, 24.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Příběhy o milém Pánubohu
-Sonety Orfeovi
­­­­

Diskuse k životopisu
Rainer Maria RilkeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­