ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pasternak Boris Leonidovich (*10.02.1890 - †30.05.1960)

­­­­

Doktor Živago (2)

Juriji Andrejeviči Živagovi bylo deset let, když pochovali jeho matku Marju Nikolajevnu, jež zemřela na souchotiny. Jurův otec je opustil, prohýřil jejich milionový majetek a spáchal sebevraždu skokem z rychlíku. Ve skutečnosti Živagova otce opíjel a perfektně zmanipuloval advokát Viktor Ippolitovič Komarovskij. Přivedl ho na mizinu a nese tak částečně vinu na jeho smrti. Živaga odveze jeho strýc k příbuzným, Alexandru Alexandroviči a Anně Ivanovně, do Moskvy, u nichž má nyní žít. Živago zde studuje medicínu a mimo jiné píše krásné básně.
Do města z Uralu zároveň přijíždí Francouzka Amálie Karlovna Guichardová se dvěma dětmi – synem Roďou a dcerou Larisou. Amálie koupí dámské krejčovství, je ale finančně závislá na příteli, advokátovi Viktoru Ippolitoviči Komarovskim, na onom muži, jenž zničil život Živagově rodině.
16letá Lara byla tou nejčistší bytostí na světě, než poznala Komarovského. Dívce lichotilo, že poměrně starší, prošedivělý muž, který mohl býti jejím otcem, utrácí peníze i čas kvůli ní, vozí ji do divadla a do společnosti. Bylo jen otázkou času, kdy se z nich stanou milenci.
Poměru se ovšem dovtípí matka a jedné noci se pokusí otrávit jódem. A právě sem, do tohoto bytu, je přivolán s Alexandrem coby lékařem, Živago. Zde poprvé spatří svoji životní lásku Laru.
Amálie přežije a namlouvá si, že aférku své dcery si vymyslila. Lara si plně uvědomuje, že ji poměr s Komarovskim ničí, přestěhuje se proto ke kamarádce a pracuje jako vychovatelka.
Komarovskij byl Lařiným prokletím a ona ho ve skutečnosti nenáviděla. Když za protislužbu získává Lara od bratra revolver, odhodlá se k zoufalému činu. Postřelí Komarovského. Komarovskij ale proti ní nevznese obvinění, a aby se Lara z jeho spárů vyprostila, provdá se za kamaráda Patulju Antipova, který ji bezmezně miluje, a společně odjedou do Jurjatina z advokátova dosahu. Tam se jim narodí dcera Káťenka.
Také Živago se ožení, podle přání Anny Ivanovny, s Toňou, její dcerou, a mají spolu syna Sašu.
Lara si Pašu vzala hlavou, ale ne srdcem. Obdivuje ho pro jeho životní názory a postoje. Tyto city však nemají s láskou nic společného. Přesto jeho dobrovolný odchod na frontu považuje Lara za svoji životní porážku.
Možná se zdá, že se cesty Živaga a Lary rozešly, ale není tomu tak. Lara začne pracovat na frontě jako ošetřovatelka, hledajíce zároveň svého muže Pašu, který je údajně mrtev. A tady, uprostřed války, se setkává s Živagem, s nímž má nyní možnost pracovat. Vznikající sblížení posléze přeroste v hluboký cit a velkou osudovou lásku, avšak jejich cesty se opětovně rozchází.
V Moskvě vrcholí boje mezi bolševiky a junkery obhajujícími Prozatímní vládu. Živagovi žijí ve velké nouzi, když vypukne občanská válka. Na radu nevlastního bratra Živagova rodina odcestuje ve sběrném vlaku na Ural do Varykina poblíž města Jurjatin. Vlak uvázne uprostřed vánice a zde se setkává Živago se Střelnikovem, postrachem celé oblasti. Je to Paša, manžel Lary, který se ve válce dostal do zajetí a nyní vede rudé.
V jurjatinské čítárně do třetice potkává Živago Laru. Nedokáží nadále vzdorovat svému citu a stanou se z nich milenci. Jakmile ale Živagova žena otěhotní, rozhodne se Živago styky s Larisou skončit. Bohužel, cestou domů, je doktor zajat partyzány. Až po dvou dlouhých letech se Živagovi podaří utéci, aby v zápětí zjistil, že jeho rodina byla vypovězena z Ruska a odjela do Paříže. V životě ji již neuvidí.
Živago se tedy rozhodne vrátit k Laře. Jejich společné štěstí nemá dlouhého trvání. Nečekaně se zjevuje Komarovskij, stále toužící po Laře. Protože Laře a Živagovi hrozí od Antipova, otce Paši, nebezpečí, nabídne se Komarovskij, že jim pomůže. Živago ví, že by bez něj Lara neodjela, tak jí přislíbí, že za nimi přijede k vlaku. Uklidněná Lara se loučí s Živagem, aniž by tušila, že čeká jeho dítě, a že se nikdy více nesetkají...
Střelnikov se nenadále objeví u Živaga a nemaje jiného východiska, zastřelí se. Doktor se vrací do Moskvy. Žije ještě s ženou Marinou, s níž má dvě holčičky.
Cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Ty Živagovy a Larisiny se již osudově neproťaly. Živago umírá na selhání srdce v ulicích Moskvy. Umírajícího mine v davu nic netušící Lara. Pouze náhoda ji zavede do Živagova bytu, kde ohromeně stane před jeho rakví. Na pohřbu Lara potkává Jevgrafa, Živagova nevlastního bratra, který jí pomáhá najít její a Živagovu dceru, ztracenou ve válečné vřavě, avšak bezúspěšně.

CITÁT Z KNIHY:

"Jednou Larisa Fjodorovna odešla a víc se nevrátila. Patrně ji zatkli někde na ulici a zemřela nebo zmizela neznámo kde, zapomenutá pod nějakým bezejmenným číslem v seznamech, které se později ztratily, v jednom z oněch nesčetných, smíšených či ženských koncentračních táborů na severu."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 02.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Boris Leonidovich Pasternak - Doktor Živago (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­