ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pasternak Boris Leonidovich (*10.02.1890 - †30.05.1960)

   
­­­­

Doktor Živago (3)

V deseti letech Juriji Andrejeviči Živagovi zemřela matka, a proto ho jeho strýc odveze k příbuzným k Alexandru Alexandroviči a Anně Ivanovně do Moskvy, u nichž má nyní žít. Živago zde studuje medicínu.
Do města také přijíždí Francouzka Amálie Karlovna Guichardová se dvěma dětmi - synem Roďou a dcerou Larisou, a koupí si krejčovství. Šetnáctiletá Lara je velmi hodná, ale pak pozná Komarovského, který zavinil smrt Živagova otce a nyní je na jeho penězích závislá Amélie. Tento prošedivělý muž se o Laru velmi zajímá a jí to také lichotí. Stanou se z nich milenci, ale doví se o tom její matka, která se snaží otrávit. Na pomoc přispěchá Živago coby doktor a poprvé se setká se svou budoucí láskou Larou.
Lara se rozhodne ukončit svůj poměr s Komarovským, protože cítí, že ji tento vztah ničí, odstěhuje se ke kamarádce a pracuje jako vychovatelka. Pak se ale rozhodne zabít Komarovského, avšak postřelí pouze vedle sedícího muže. Z tohoto činu vyjde bez trestu a vdá se za Patulju Antipova, se kterým má dceru Káťenku. Živago se také ožení a s Toňou má syna Sašu.
Přišla 1. světová válka a Lara se stala ošetřovatelkou na frontě a setká se zde s Živagem. Velmi se do sebe zamilují, ale musí se opět rozejít a Živago se vrací ke své rodině. Zažívají nouzi kvůli bojům mezi bolševiky a junkery. Celá rodina se rozhodne přestěhovat do Varykina.
Nějaký čas tady spolu žijí a Živago opět potká Laru a stanou se milenci. Doktora však jednou, když jede z města, unesou partyzáni a musí s nimi cestovat a dělat jim doktora. Tři roky je zajat a poté se mu podaří uniknout a vrátit se do města, kde ještě stále žije Lara.
Jeho rodina se ale odstěhovala do Moskvy a poté do zahraničí, protože jim hrozilo nebezpečí. Doktor žije s Larou, ale pak se doví, že jim hrozí nebezpečí také.
Znovu se objevuje Komarovsky, který po ní stále prahne a chce ji odvézt do bezpečí. Živago bohužel neodjede s ní.
Doktor je zdrcen z toho, že Laru ztratil a začne pít a jeho morálka upadá. Po nějakém čase odjíždí do Moskvy, ale při cestě tramvají, když jede do práce, dostane infarkt a zemře. Lara se vrací, ale svého milého nalézá v rakvi. Co se pak s Larou stalo, nikdo neví. Jednoduše se ztratila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťula, 20.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Boris Leonidovich Pasternak - Doktor Živago (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­