ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Majakovskij Vladimir Vladimirovič (*19.07.1893 - †14.04.1930)

   
­­­­
Majakovszkij

Vladimir Vladimirovič Majakovskij se narodil 19. července 1893 v Gruzii ve vesnici Baghdati (Bagdadi) do rodiny lesníka.

Ve své rané tvorbě se přidal ke skupině futuristů, kteří jej zaujali svými buřičskými postoji proti buržoazní společnosti a novátorskými jazykovými formami.
V dílech předrevolučního období Majakovskij bojoval proti buržoaznímu společenskému řádu, kritizoval ho a tuto kritiku vyjadřoval v groteskní, hyperbolické formě.

Říjnovou revoluci básník uvítal díly Oda revoljucii, Levý pochod (Levyj marš) aj. K výročí pak napsal jednu z prvních ruských (sovětských) divadelních her Mystérie-buffa (Mystěrija-buff), ve které je alegorickou formou zobrazena revoluce.

V roce 1920 zakončil poému 150 000 000, v níž vyjádřil střetnutí sovětské republiky se světovým kapitálem formou ruských bylin.

Jako bezprostřední reakce na smrt Vladimíra Iljiče Lenina vznikla jeho poéma s příznačným názvem Vladimír Iljič Lenin.

K desátému výročí Říjnové revoluce napsal poému Správná věc (Chorošo). Významné místo v tvorbě Majakovského zaujímá satira vysmívající se měšťáctví, kritizující byrokratismus - Štěnice (Klop), Sprcha (Baňa) a další.
Krátce před svou smrtí začal Majakovskij psát poému Plným hlasem (Vo ves golos), ze které je zakončen pouze úvod.

Majakovskij byl oprávněně považován za básníka-novátora. Jeho literární a kulturní činnost byla velmi obsáhlá a různorodá. Svým dílem výrazně ovlivnil vývoj ruské (sovětské) i světové poezie.

Majakovskij zakončil svůj život v roce 1930 sebevraždou. Zastřelil se. Bylo mu pouhých šestatřicet let.
V jeho pokoji se poté našel dopis na rozloučenou, datovaný ale již k 12. dubnu: "...Jak se říká, incident skončen. Loďka lásky ztroskotala o život. Jsem s životem vyrovnán a zbytečný je součet vzájemných trampot, trpkostí a psot..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 29.11.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Vladimir Vladimirovič MajakovskijMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­