ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brecht Bertolt (*10.02.1898 - †14.08.1956)

­­­­

Německý dramatik, divadelní teoretik, režisér, lyrický básník, prozaik a esejista, zakladatel epického divadla.

Narodil se 10. února 1898 jako Eugen Berthold Friedrich Brecht. Literárně činný byl již při studiích na gymnáziu, kdy zveřejňoval své básně. Studia na vysoké škole nedokončil, protože musel nastoupit jako sanitář do augsburgského lazaretu (studoval medicínu, přírodní vědy a literaturu). V letech 1919-1924 byl aktivní i v osobním životě, se třemi ženami měl celkem tři děti (syna Franka, dceru Hanne a syna Stefana).

V letech 1924-26 byl dočasným dramaturgem u režiséra Maxe Reinhardta (1873-1943) v berlínském 'Deutsches Theater'.

Od roku 1928 soustavně studoval marxismus, dva roky dokonce navštěvoval marxistickou dělnickou školu, kde se věnoval zejména ekonomickým otázkám. V tomto období vytvořil také několik poučných marxistických her.

Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 emigroval přes Prahu do Dánska, Švédska a Finska, o osm let později přes Moskvu do Spojených států. Hitler hned po svém nástupu k moci nechal pálit jeho knihy.

V Americe se usídlil v Hollywoodu a marně doufal, že uspěje. Američany jeho komunistické ideály ale nezajímaly. V roce 1947 byl vyslýchaný americkým Výborem pro neamerickou činnost pro podezření z komunismu a den na to utekl přes Paříž do Curychu, kde strávil jeden rok, do Německa se vrátit nesměl.

Po roce s československým pasem se dostal do východního Berlína, kde se svojí ženou, herečkou Helenou Weigelovou (1900-1971) založil proslulé divadlo 'Berliner Ensemble' (1949). Nestudoval zbytečně ekonomii, neboť i když uváděl hry v komunistickém a chudém NDR, autorská práva měla švýcarská společnost, která mu vyplácela tantiémy ve švýcarských francích.

V roce 1950 získal rakouské státní občanství, ale jeho hry byly v Rakousku bojkotovány a neuváděly se až do roku 1962. Zemřel 14. srpna 1956 v Berlíně.

DÍLO:

Žebrácká opera - 1928
Strach a bída třetí říše - 1938
Život Galileiho - 1939
Matka Kuráž a její děti - 1940
Dobrý člověk ze Sečuanu - 1941
a mnoho dalších her, jednoaktovek, lyrických sbírek a prózy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 05.01.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Bertolt BrechtMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­