ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Brecht Bertolt (*10.02.1898 - †14.08.1956)

   
­­­­

Muž jako muž

Pět mužů z kulometného oddílu se v Indii vkrade do buddhistické pagody. Když odtamtud utíkají, přilepí se Jipovi, jednomu z nich, vlasy na smůlu, která je na dveřích chrámu a kamarádi nevidí jinou možnost jak ho osvobodit, než mu vlasy ustřihnout. Aby ušli podezření, nechají zatím napůl holohlavého vojáka, který je navíc v silně podnapilém stavu, schovaného u pagody a běží sehnat jiného muže, jenž by se při nástupu ohlásil jménem jejich kamaráda. Takového najdou velmi brzy. Je jím Galy Gay, jakýsi "hejhula", co si myslí, že všechno dokáže. Když se druhý den vojáci vrátí pro kamaráda, aby mu ostříhali všechny vlasy a mohli ho zase přivést do tábora, zjistí, že už tam není (našel ho totiž mezitím mnich, který se rozhodl, že z něj udělá boha). Musí tedy přesvědčit Galy Gaye, aby s nimi zůstal v kulometném oddíle již napořád. To provedou tak, že s ním zinscenují soudní proces a odsoudí ho k smrti; na popravišti Galy Gay omdlí, a když se probudí, všichni mu oznámí, že se jmenuje Jip, zkrátka ho tak "zblbnou", že Galy Gay jim to vše dočista uvěří. Příběh končí ve chvíli, kdy se vojsko vydává na pochod do Tibetu, Galy Gay zde již působí jako jeden z nejaktivnějších a nejzapálenějších vojáků (přičemž si jako vždy myslí, že on dokáže vše nejlíp), a na cestě se objeví Jip, jenž mezitím vyvázl z pagody a nyní hledá své druhy. Zbytek kulometného oddílu se však tváří, že ho nezná. Upřímně to ale myslí jen jeden - Galy Gay.

Hra obsahuje i jeden krátký dovětek - poměrně dost nesmyslnou hru zinscenovanou kulometným oddílem pro pobavení vojáků v táboře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Emily, 19.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Bertolt Brecht - Muž jako mužMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­