ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Brecht Bertolt (*10.02.1898 - †14.08.1956)

­­­­

Matka Kuráž a její děti

(Kronika z třicetileté války, 1957, Orbis Praha, přeložili Rudolf Vápeník a Ludvík Kundera)

  • Premiéra byla za Hitlerovy války v Curychu, o otřesné síle živočišného mateřství.
  • Osoby: Anna Ferlingová zvaná Matka Kuráž, syn Eilif, syn Švejcar, němá dcera Katrin, Verbíř, Kaprál, Kuchař, Vrchní velitel, Polní kazatel, Zbrojmistr, Yvette Pottierová, Jednooký, Druhý kaprál, Obrist, Písař, Starší voják, Mladý voják, Selka, Sedlák, Fendrych.

1. Jaro 1624. Vrchní velitel verbuje v Dalarně vojáky pro polské tažení. Markytánka Anna Ferlingová, ztrácí syna. Matka kuráž cestuje s dětmi, vozem s druhým finským regimentem a obchoduje. Kaprál chce po ní rodné papíry a ona se mu vysmívá, nakonec se s ním hádá, jak je válka zkažená, ač pro ni vlastně znamená obživu. Nakonec mu vykládá a z lístku ukazuje kříž - brzy ho čeká smrt. On se vyptává na její syny. Každý má jiné jméno - jiného otce. Nakonec s nimi odchází Eilif do války (Verbíř ho vyláká na kořalku, a tak s ním odchází) a Matka Kuráž Kaprálovi prodává přilbu. "Oba, bratr a sestra, se zapřáhnou do vozu a táhnou. Matka Kuráž jde vedle nich. Vůz chrčí dál..."

2. V letech 1625 a 1626 táhne Matka Kuráž s houfy švédského vojska Polskem. Před pevností Wallhof se zase setkává se synem. Šťastný prodej kapouna a velké dni odvážného syna. Matka Kuráž prodává kapouna kuchaři, který ho musí přijmout, neboť by neměl co nabídnout veliteli. Ten si do stanu přivedl hrdinu z boje, který přechytračil sedláky a okradl je o dobytek - Syna Matky K. - Eilifa... Ten začne veliteli zpívat matčinu píseň o něm a ona se pak z kuchyně přidává. Pak vrazí Eilifovi facku: "Za to, že ses nevzdal, když se na tebe vrhli 4 a chtěli z tebe udělat guláš. Neučila jsem tě, že máš na sebe dávat pozor? Ty finský čerte!"

3. Za další tři roky se M.K. dostane s částmi finského regimentu do zajetí. Dceru zachrání, stejně i vůz, poctivý syn však zemře. Yvette vypráví Katrin, ať si dává pozor na lásku. M.K. jí slíbila, že až bude po válce, najde jí mužskýho. Od této chvíle s nimi cestoval i polní kazatel, přátelil se s M.K., který později chtěl odjet do své hospody, kterou zdědil, nechtěl ale s sebou Katrin a M.K. bez ní neodjela. Katri si schovala Yvettiny červené střevíčky, které se zdály M.K. vulgární. Švejcar se stane colmistrem a dostane Plukovní kasu na hlídání. Přijdou na to ale nepřátelští vojáci a shánějí se po něm. On chce kasu ukrýt, aby ochránil rodinu, ale chytí ho a zabijí. M.K. ho tentokrát nevysvobodí ani zástavou vozu, který chtěla naoko prodat Yvette a jejímu Obristovi...

4. Matka K. si jde stěžovat ke colmistrovi, že jí zničili vůz. Potkává se zde s mladým vojákem, kterého odradí od stížnosti a sama odchází bez vyřešení. Neboť zřejmě také ztrácí sílu a kuráž jít si stěžovat k rytmistrovi.

5. Dva roky uplynuly. Válka zachvacuje stále nové kraje. Bez odpočinutí projíždí M.K. se svým vozíkem Polskem, Moravou, Bavorskem, Itálií a znovu Bavorskem. Rok 1631. Tillyho vítězství u Magdeburku stojí M.K. 4 důstojnické košile. V rozstřílené vesnici obsluhuje dva vojáky, ozývá se pláč a přichází sedlák s dítětem. Sedlák krvácí a M.K. mu nechce dát plátno na ránu. Karin se zželí dítěte, kolébá ho a plátno vydává.

6. Rok 1632, M.K. se účastní pohřbu vrchního velitele Tillyho, vedou se řeči o válečných hrdinech a trvání války. Polní kazatel radí M.K., ať nakoupí ještě mnoho věcí, neboť válka neskončí nikdy. M.K. uklidňuje Katrin, která čeká na mír a dává jí naleštěné střevíce, které jí zabavila. Kazatel se směje, že M.K. kouří lulku toho kuchaře. Katrin odchází do města a cestou jí vojáci ublíží - udělají ji jizvu přes obličej.

7. M.K.na vrcholu svého podnikání. "Jen kšeft je válka... Říká se, že zahubí slabochy, ale ti zařvou i v míru. Jenže válka svý lidi spíš uživí."

8. V témže roce padne švédský král. Mír hrozí zničit obchod M.K. Její odvážný syn překročí míru hrdinských činů jen o jeden a dočká se potupného konce. M.K. se opět shledává s kuchařem a ten zůstává s nimi. Přichází i Yvette, která si vzala Obristova bratra a odchází s ním. Eilif je zatčen za zabití sedláka - v míru to už není hrdinství... A on to nepochopil. M.K. se o tom nedozví. Jde do města prodat zbytek zboží, ale vrací se se zprávou, že je opět válka.

9. Zima 1634, už 16 let trvá náboženská válka. Obchody jdou špatně - zbývá jen žebrota. Kuchař dostane dopis z Utrechtu a je propuštěn. Ze statku dostávají polévku a mezitím chce Katrin utéct, ale matka ji vysvětlí, že s ní chce zůstat, a tak vyhodí kuchařovy věci a odjíždějí spolu dál.

10. Po celý rok 1653 táhne M.K. a její dcera s vojsky silnicemi středního Něm.

11. M.K. odejde do města, Katrin čeká na statku. Fendrych napadá statek, chce ukrást dobytek a přepadnout město, ale Katrin vyleze na střechu a začne bouchat do bubnu, aby varovala lidi ve městě. Slibují jí vše, ale ona nepřestává, nakonec ji zastřelí, rána je ale slyšet a tak jsou dopadeni.

12. Sedlák slíbí pohřeb Katrin a M.K. odchází dál sama se svým vozem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frafra, 29.11.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Bertolt Brecht - Matka Kuráž a její děti







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)