ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.22
Hodnoceno: 359x Prosím, ohodnoť práci

Sportovní divák

Je důležité si hned na začátku dnešní úvahy jasně říci, že myšlenky, které se zde pokusím zvěčnit, mohou být v rozporu s názory mnoha čtenářů. Těm se za svůj dnešní umělecký počin omlouvám...


Troufám si tvrdit, že po zaslechnutí slova fotbalový fanoušek si málokdo vybaví staršího chlapíka s čepicí svého klubu, který si čte sobotní noviny a ve druhé ruce drží láhev s pivem. Nebo snad ano? A co fandové jiných sportů jako basketbal, hokej, baseball a další? Jak tedy vypadá a jak se chová takový běžný sportovní fanoušek?

Pojďme nejdříve na fanoušky fotbalové, kteří jsou nyní asi nejžhavějším tématem. Já chodím na utkání naší Gambrinus ligy pravidelně a jsem často svědkem toho, co provádí tzv. kotel. Dělobuchy, dýmovnice, bengálské ohně a další pyrotechnika na některých zápasech nebere konce. Jenže kotle, ač mohou být na větších stadionech třeba tři i čtyři, netvoří většinu stadionu a samotné kluby si uvědomují, že kvůli nim nemohou občas sledovat dění na hřišti i slušně se chovající diváci. Přílišnému řádění těchto skupin se věnuje návštěvní řád stadionu, ale jen málokdo je obeznámen s jeho pravidly.

Dalším celkem rozšířeným sportem u nás je lední hokej. O tom bych mohl dlouho vyprávět i z pohledu hráče, ale rád bych náš problém zhodnotil jako nestranný pozorovatel. Neřekl bych, že atmosféra v publiku zimního sportu je na stejné úrovni jako při fotbalovém "mači", ale i zde se objevují projevy nekázně a nevhodného chování. Tím jsem nyní myslel občasné nadávky fanoušků rozhodčímu. Jiným případem je, když některý nevychovanec vhodí na ledovou plochu nějaký předmět. Málokdy si totiž takový člověk uvědomuje, jaké z jeho práce hrozí nebezpečí.
Na obranu hokejových fandů bych mohl říci, že z jejich útrob se nejednou hlásí k podpoře klubu hlasité bubnování, jež celou náladu zápasu protkává navíc rytmickým bác. K němu se přidává přesné naučené tleskání a povzbuzující pokřiky jako "Ševci, do toho!" nebo "Dáme góla, dáme!"

Úplně jiným typem fandění je "fanouškovství" tenisové. Nebo jste snad slyšeli během odpálení tenisového míčku křičet trefa? Souvisí to ale i s pravidly této hry, která já neovládám. Tenisoví diváci se musí spokojit s potleskem během krátkých pauz mezi podáními. A ještě jsem nebyl svědkem, že by někdo nedodržel ani tento nepsaný zákon.

No a nyní už se nám pomalu rýsuje odpověď. Nemůžeme jednoduše ukázat prstem na muže či ženu jdoucí proti nám na ulici a vykřiknout: "To je normální sportovní divák!" A všichni, kteří se nechovají jako tento člověk, jsou výtržníky a chuligány nevážícími si sportu. Každý fanda je jiný, liší se hlavně tím, kterým sportovcům drží palce, protože německý příznivec stáje F1 Ferrari se nechová stejně jako člen chorálu ostravských fanoušků, a jak dokáže pochopit samu podstatu fandění, poněvadž tím, že hodím na zelený trávník skleněnou láhev, svému týmu vůbec nepomohu.

A ještě bych zde rád uvedl takový svůj malý dovětek. Drazí fanoušci, jsme lidi, podle všech vědců nejrozumnější tvorové na planetě Zemi, a tací bychom měli zůstat. Děkuji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dudu, 26.05.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sportovní divákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­