ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Magnetická revoluce

Uvědomuji si, že jsem strašlivě podcenil sílu magnetu. Znám jen železné magnety z nástěnek a nenapadlo mne, že jde o tvrdý byznys. Tvrdý, křehký, ale velmi přitažlivý. Neodymové nebo samariové magnety jsou cizím, ačkoliv nevulgárním slovním spojením.

Jenže svět se zmagnetizoval a ročně se prodá až 300.000 tun různých magnetů. Moje představa, že podnikání spočívá v prodeji malých barevných magnetů, vzala za své hned při šíři, jakou magnety představují. Nejsou jen v kancelářích. Určitě si každý vybaví obří kontejnery, které nakládá jakési lano s obeliskem. A pak si ještě možná vzpomene na závratnou rychlost Šinkansenu. A magnety obklopují naše životy dokonce ještě před narozením.

Stačí se projít skladem a zjistit, že popisky regálů nejsou přišroubované. Drží na malých magnetických páskách, které se dají libovolně přesunovat. Ani vizitka nebo kartička zaměstnance nedrží na kolíčku a kapsičce. Pojí ji k sobě magnetická síla.

Úklidové práce se provádějí s magnetickými košťaty, neboť naberou feromagnetický prach a totéž udělají zmagnetizované rohožky. Magnetickou revoluci rozpoutala znalost přírodního neodymového magnetu. Dnes je zapékáním vyráběn jako slitina neodymu, železa a boru. Drží skvěle a pozvedl magnetický průmysl nad úroveň levitujících vlaků.

Pravda je, že neodymový magnet není úplně nejlevnější. Není ale také příliš drahý. Vyplatí se proto, že v malém provedení je velká síla. Na velikosti opravdu nezáleží. Proti feritovému magnetu je až 20x silnější nebo při stejné síle může být 20x menší. A tato síla se převedla do podnikání. Magnetické firmy zažívají obrovský rozkvět. Neodym zmenšil sluchátka, pevné disky i reproduktory. Magnetická rezonance léčí a nepoškozuje orgány. Magnety separují kovové části ve vodě, vzduchu i hmotě.

A co teprve kutil? Nebo řemeslník? Magnetický separátor oddělí plechy od sebe. Magnetická tyč manipuluje materiálem. Magnetické rukavice chrání a drží kovové díly. Magnetický prut vyhledá a vyšťourá ztracený předmět. A navíc magnetický fishing dokáže vytáhnout z vody poklad.

Právě teď pomocí magnetu můžete číst tento článek - ať už jde o monitor, počítač nebo upevnění kabelu. Takže se hýbá nejen magnetický pól Země, ale roste poptávka po soukromých magnetických siločárách. Takže bacha na magnety. Jsou všude! Jako reklamy, bannery, slevy a výhodné nabídky. Aby nás nakonec nepřitahovaly víc než opačné pohlaví. Jako třeba civění do displejů mobilních zařízení místo do očí svých blízkých. I když i v nich jsou magnety...tedy v těch mobilech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mar1311, 16.09.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Magnetická revoluceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­