ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Napříč světem motorsportu

Zvuk hřmících motorů, vůně spálené gumy a maximální výkon motoru. Pro mnoho lidí by se těmito třemi spojeními dal dokonale vystihnout motorsport. Dle mého názoru může být tento zvláštní sport i něco více.

Slovo motorsport je docela široký pojem, může jít například o závody formulí, vytrvalostní závody na oválu, okruhové závody, rallye, rallycross... Mohl bych jmenovat ještě dlouho.
Na jakou disciplínu bych se však měl zaměřit, kdybych se chtěl o závody více zajímat?

Nejprve bych se měl srovnat s tím, jaký může mít motorsport dopad na životní prostředí. Po rychlé chvilce přemýšlení mi to ale docvakne: Ano, sice cokoliv spojené s auty zanechává masivní uhlíkovou stopu, avšak média často zveličují tento dopad. Víkend závodu vyprodukuje nejspíš tolik uhlíku, kolik taková plavební loď za jeden den.
Po tomto rychlém očistci svědomí se s chutí mohu pustit do dalšího hledání.

Jsou tu například závody F1, kde perfektní stroje za milióny dolarů jezdí po světoznámých okruzích. Tyto mašiny produkují nepředvídatelný výkon, jsou nepředstavitelně rychlé, jejich manévrování je neskutečné. Od formulí však rychle odhlížím. Představa strojů, na které nemůže běžný člověk pomyslet, honící se za neexistující perfekcí, mne příliš neláká.
Existují i horší sporty, například Drag Racing a Drift, ale toto není nic pro mě.

Potom máme klasické závody na okruhu. Auta, která se těchto závodů účastní, jsou pouze vytuněné varianty svých silničních sourozenců. Stále se jedná o honbu za dokonalostí, tentokrát v mnohem stravitelnějším a zábavnějším kabátu.

Dále narážím na disciplínu jménem Rallycross, což je kombinace rallye a okruhového závodu - tato soutěž se jezdí na okruhu vyrobeném napůl z klasického asfaltu a napůl z hlíny a štěrku. Závodí v ní o dost méně drahá a specializovaná vozidla, tady kraluje zde spolehlivost, jednoduchost a odvaha. Můžete přijet se sporťákem, který vám zaručí rychlost na rovinkách, ve hlíně vás ovšem předjede i ten nejmenší hatchback, jehož řidič investoval do závodního podvozku, a ještě vám k tomu poškrábe zbrusu nový lak. Jednoduše je to skutečná podívaná.

Na mé poslední zastávce světem milovníků motorů stojím před odvážným a značně zabláceným světem rallye. Od kompetice se opravdu lišit nemůže. Tým jednoho auta se skládá z řidiče a navigátora, jenž neustále na řidiče křičí poznámky o trase. Jezdí se přes náročný terén s auty, které se od sebe nemohou lišit více. Jednotlivé etapy mají prověřit řidiče i stroj a mohou být až 50 km dlouhé.
Něco na tvém autě není v pořádku, ať už je to protrhnutá guma či přehřátý motor? Vylez ven a oprav to, zatímco kolem tebe létají auta tvých oponentů...

Jak jsem demonstroval, motorsport má mnoho odvětví a každé z nich má svůj šarm. Je jen na vás, který vám nejvíce sedne. Doufám, že si ho budete moci užívat stejně jako já.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: IkeMate, 10.03.2023

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Napříč světem motorsportuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­