ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Přikrmování ptactva

Hned na úvod si troufám říci, že je mnoho lidí, kteří se přikrmováním ptactva baví a blíže se o toto téma zajímají. A to nemusí být ani znalí ornitologie, což je věda o ptactvu. V současné době, kdy prožíváme pandemické období plné různých zákazů a nuceného pobytu doma, si lidé hledají cestičky zpět k přírodě. A jednou takovou je i přikrmování ptactva, které zaznamenává v tomto období jakýsi boom. A proč ne, mnohdy je to hemžení za okny a štěbetání třeba jen vrabců a sýkorek více zajímavé než stále se opakující negativní zprávy, které na nás útočí ze všech stran.

Proč a jak přikrmovat?
Hlavní přikrmovací sezónou je podzim až jaro, tedy listopad až březen. V začínajících chladných dnech a během následné zimy s mrazy ptactvo strádá a pod sněhem se jen těžko dostane ke kvalitní potravě, aby ukojilo své potřeby a doplnilo si tak tukovou zásobu nejen na noc. Spousta druhů díky přikrmování přežívá a přečká i celou zimu.

A jak na to?
Stačí obyčejné krmítko, které si dnes lze vyrobit z čehokoliv od dřeva přes kokosové ořechy až po plast. Mnohá krmítka se dají koupit za přívětivou cenu a některé také s označením certifikace České společnosti ornitologické. Výběr je tedy opravdu pestrý. Pak už je třeba jen doplňovat a pozorovat.

Zde je alespoň zevrubný výčet druhů ptactva, které můžete na svých krmítkách potkat: sýkory, zvonci, čížci, dlaskové, hýli, vrabci, pěnkavy, brhlíci, strakapoudi, kosi, stehlíci, konopky, strnadi, žluny drozdi, mlynaříci, sojky, zvonohlíci nebo třeba hrdličky.

Co je ještě důležité?
Aby bylo krmítko dost vysoko a ptáci měli dostatečný rozhled i mnoho únikových cest před predátory, jako jsou dravci a kočky.
Krmení vždy co nejlépe chráníme před deštěm a vlhkem - pokud to neuděláme, může potrava plesnivět a kazit se.
Krmení se doplňuje pravidelně. Existuje ho mnoho druhů - nejoblíbenější jsou asi slunečnice, často ve spojení s prosem či jinými obilovinami, lojové koule, sušený hmyz, ovesné vločky, čerstvé ovoce (jablka), oříšky... POZOR: Nikdy nedávejte do krmítek kořeněné, uzené, přepálené či solené zbytky z kuchyně - mohu i zabít!

Hodně diskutovanou formou přikrmování je také instalace pítka. Ano, je důležité dávat ptákům i přes zimu pít, ale není to nezbytně nutné, máte-li v blízkosti vodní tok či nádrž, rybník nebo třeba sud s dešťovou vodou. Ptáci pijí také ze sněhu. Já osobně instaluji pítko jen v létě, kdy má širší využití.

Dnes jsou k dispozici velmi zajímavé varianty krmítek - od klasiky (dřevěná krmítka) přes různé tubusové zásobníky plastové s možností násypu sypkých směsí a zásobníky na lojové koule, které jsou kovové a plastové. Dnešní trh je těmito výrobky hojně zásoben...

U nás doma máme dvě krmítka ze dřeva, jedno plastové s přísavkami na sklo, jedno plastové jako zásobník pro sypké směsi a také dvě plastová na lojové koule. Rovněž používáme i jedno pítko - to instalujeme hlavně v letních a parných dnech.
Přikrmování se mi stalo koníčkem, relaxací a jako ornitologickému nadšenci a členu ČSO také milou povinností.

Co dodat, snad se ještě musím zmínit o oficiální akci České společnosti ornitologické s názvem Ptačí hodinka, což je sčítání ptáků na krmítku či krmítkách a v jejich okolí. Jedná se o výzkum prováděný touto společností a je určen nejen odborné, ale hlavně široké laické veřejnosti. Za účast obdržíte profil vašeho krmítka. Ptačí hodinka probíhá vždy v lednu každého roku.

Jestli jste se rozhodli přikrmovat a pozorovat, tak je to správně. Pokud ne, nevadí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.02.2021

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Přikrmování ptactvaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­