ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Přikrmování ptactva

Hned na úvod si troufám říci, že je mnoho lidí, kteří se přikrmováním ptactva baví a blíže se o toto téma zajímají. A to nemusí být ani znalí ornitologie, což je věda o ptactvu. V současné době, kdy prožíváme pandemické období plné různých zákazů a nuceného pobytu doma, si lidé hledají cestičky zpět k přírodě. A jednou takovou je i přikrmování ptactva, které zaznamenává v tomto období jakýsi boom. A proč ne, mnohdy je to hemžení za okny a štěbetání třeba jen vrabců a sýkorek více zajímavé než stále se opakující negativní zprávy, které na nás útočí ze všech stran.

Proč a jak přikrmovat?
Hlavní přikrmovací sezónou je podzim až jaro, tedy listopad až březen. V začínajících chladných dnech a během následné zimy s mrazy ptactvo strádá a pod sněhem se jen těžko dostane ke kvalitní potravě, aby ukojilo své potřeby a doplnilo si tak tukovou zásobu nejen na noc. Spousta druhů díky přikrmování přežívá a přečká i celou zimu.

A jak na to?
Stačí obyčejné krmítko, které si dnes lze vyrobit z čehokoliv od dřeva přes kokosové ořechy až po plast. Mnohá krmítka se dají koupit za přívětivou cenu a některé také s označením certifikace České společnosti ornitologické. Výběr je tedy opravdu pestrý. Pak už je třeba jen doplňovat a pozorovat.

Zde je alespoň zevrubný výčet druhů ptactva, které můžete na svých krmítkách potkat: sýkory, zvonci, čížci, dlaskové, hýli, vrabci, pěnkavy, brhlíci, strakapoudi, kosi, stehlíci, konopky, strnadi, žluny drozdi, mlynaříci, sojky, zvonohlíci nebo třeba hrdličky.

Co je ještě důležité?
Aby bylo krmítko dost vysoko a ptáci měli dostatečný rozhled i mnoho únikových cest před predátory, jako jsou dravci a kočky.
Krmení vždy co nejlépe chráníme před deštěm a vlhkem - pokud to neuděláme, může potrava plesnivět a kazit se.
Krmení se doplňuje pravidelně. Existuje ho mnoho druhů - nejoblíbenější jsou asi slunečnice, často ve spojení s prosem či jinými obilovinami, lojové koule, sušený hmyz, ovesné vločky, čerstvé ovoce (jablka), oříšky... POZOR: Nikdy nedávejte do krmítek kořeněné, uzené, přepálené či solené zbytky z kuchyně - mohu i zabít!

Hodně diskutovanou formou přikrmování je také instalace pítka. Ano, je důležité dávat ptákům i přes zimu pít, ale není to nezbytně nutné, máte-li v blízkosti vodní tok či nádrž, rybník nebo třeba sud s dešťovou vodou. Ptáci pijí také ze sněhu. Já osobně instaluji pítko jen v létě, kdy má širší využití.

Dnes jsou k dispozici velmi zajímavé varianty krmítek - od klasiky (dřevěná krmítka) přes různé tubusové zásobníky plastové s možností násypu sypkých směsí a zásobníky na lojové koule, které jsou kovové a plastové. Dnešní trh je těmito výrobky hojně zásoben...

U nás doma máme dvě krmítka ze dřeva, jedno plastové s přísavkami na sklo, jedno plastové jako zásobník pro sypké směsi a také dvě plastová na lojové koule. Rovněž používáme i jedno pítko - to instalujeme hlavně v letních a parných dnech.
Přikrmování se mi stalo koníčkem, relaxací a jako ornitologickému nadšenci a členu ČSO také milou povinností.

Co dodat, snad se ještě musím zmínit o oficiální akci České společnosti ornitologické s názvem Ptačí hodinka, což je sčítání ptáků na krmítku či krmítkách a v jejich okolí. Jedná se o výzkum prováděný touto společností a je určen nejen odborné, ale hlavně široké laické veřejnosti. Za účast obdržíte profil vašeho krmítka. Ptačí hodinka probíhá vždy v lednu každého roku.

Jestli jste se rozhodli přikrmovat a pozorovat, tak je to správně. Pokud ne, nevadí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Přikrmování ptactvaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)