ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havel Václav (*05.10.1936 - †18.12.2011)

   
­­­­

Pižďuchové

Pohádkové vyprávění Václava Havla o pižďuších, podivných lidičkách, se kterými je lepší si nic nezačínat.
Pohádky byly napsány v sedmdesátých letech dvacátého století a zařazeny do sborníku, který vydalo německé nakladatelství. Pro Václava Havla nebylo úplně snadné napsat pohádku pro děti. Jednak proto, že do té doby psal hry pouze pro dospělé diváky, ale také proto, že - jak sám říká - v pohádkách vystupují samí rrarraši, drraci, prrincové, rrusalky, a to jsou slova, která se mu díky "r" špatně vyslovují. Pan Havel to ale vyřešil tím, že si vymyslel docela nové pohádkové postavičky bez "r" - pižďuchy.
Text, jenž je v jedné části knihy v češtině a ve druhé části v angličtině, je doprovázen barevnými ilustracemi Josefa Sopka, autorova dobrého přítele. Čeští čtenáři si příběhy o pižďuších mohli přečíst již v knize Uzel pohádek, jež vyšla v devadesátých letech minulého století. Pro děti ji připravil Ivan Klíma. Ten se zároveň postaral o doslov k publikaci Pižďuchové. Václav Havel rovněž podotýká, že je možné, že děti nebudou příběhům zcela rozumět, a proto jim doporučuje, aby knihu nezavrhly, ale zkusily si ji přečíst znovu, až budou starší...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Meander v Praze roku 2003 (2. vydání). Doslov napsal Ivan Klíma. Ilustroval Jiří Sopko. Do angličtiny (The Pizh'duks) přeložila Laura Conwayová. Počet stran: 56. ISBN: 80-86283-19-4.

O KNIZE:

Toto je jediná Havlova kniha, kterou alespoň navenek mínil pro děti. Václav Havel dlouho tvrdil, že pohádku pro děti vůbec nemůže napsat. Prý i proto, že špatně vyslovuje souhlásku "r" a v pohádce to jsou samí drrraci, krrrálové, prrrincezny, hastrrrmani a podobné. Tak si vymyslel vlastní pohádkovou bytost - Pižďuchy, kteří žádné "r" nemají. Jelikož měl Václav Havel během komunismu zakázané publikovat, vznikl tento text v roce 1974 jako příspěvek do knihy pohádek českých autorů, která byla vydána německým nakladatelstvím.

Chování pižďuchů je do vysoké míry pouze obraz absurdních politických praktik a počinů, které jsou něžně vyobrazeny na naivních pižďuších. Tímto se kniha velmi rychle stává zajímavá hlavně pro starší čtenáře a děti zaujme leda už jen autorovo hraní se slovy anebo zajímavé ilustrace Jiřího Sopka.

STRUČNÝ DĚJ:

Kniha je rozdělena do 5 krátkých nenavazujících kapitol. Každá nese nějaké poučení, nebo se alespoň snaží upozornit na nějakou absurdní lidskou vlastnost či zlozvyk. Například v příběhu s názvem Telefon povídá Havel dětem, jak každý pižďuch, když něco potřebuje, tak jen zavolá jinému pižďuchovi, jenž danou věc umí nebo má. Jenže co bude pižďuch dělat, když se mu telefon rozbije a on nebude vědět co si počít, když ještě nikdy nic nevyřizoval sám?

POSTAVY:

pižďuchové - někdy, když jich v příběhu vystupuje víc, to je pak pižďuch první, druhý a tak dále, ale všichni jsou naprosto stejní; působí dětsky, naivně, ne příliš inteligentně; někdy jsou chamtiví, zato téměř pokaždé jsou zacyklení; situace, do nichž se dostávají, se opakují a s tím i jejich rozhodnutí

UKÁZKA:

Když potřebuje pižďuch vědět, co má dělat, vezme telefon a zavolá vyššího pižďucha a ten mu to řekne. Když pižďuch potřebuje, aby někdo udělal to, co vyšší pižďuch řekl, že má udělat, vezme telefon a zavolá nižšího pižďucha a řekne mu, že to má udělat. Když potřebuje pižďuch někomu pomoci, například, když chce, aby jeho neteř, která neumí říkat hlásky B, D, F, G, H, M, N, R, S a Z, udělali učitelkou mluvení, vezme telefon a zavolá jinému pižďuchovi, který rozhoduje o tom, kdo bude učit mluvení, a ten to zařídí. Když potřebuje pižďuch naopak někomu ublížit, třeba když chce, aby zakázali učit mluvení někomu, kdo sice umí říkat správně všechny hlásky, ale říká věci, které si má nechat pro sebe (jako například, že pižďuši jsou pižďuši), vezme telefon a zavolá jinému pižďuchovi, který rozhoduje o tom, komu zakážou učit mluvení, a ten to zařídí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: GASTAWSSON, 04.11.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Havel - PižďuchovéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­