ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havel Václav (*05.10.1936 - †18.12.2011)

   
­­­­

Pokoušení

  • hra o deseti obrazech

Děj dramatické hry Pokoušení se odehrává ve vědeckém ústavu. Zde se střeží "vědeckost vědy" před různými jinými teoriemi. V čele ústavu stojí primář. Hlavní postavou dramatu je doktor Foustka, odborník na střežení vědy, neustále provázený zástupcem a tajemníkem. Další důležitou postavu tvoří důchodce Fistula, člověk nevzhledný, odpudivý a zapáchající, jehož předností však je, že se vyzná v magii. Doktor Foustka chce do těchto tajů proniknout, ale když se to dozvídají jeho spolupracovníci, je obviněn z ničení vědy. Zachrání se pouze tím, že prohlásí poznání magie za jedinou cestu, která může vědu uchránit od pověr, a tak splnit poslání ústavu. Fistula nabízí Foustkovi spolupráci s nadpřirozenými silami. Jako důkaz svých schopností mu přislíbí náklonnost sekretářky Markéty. Tu doktor skutečně získává, a když je vyšetřován policií, je ona jediná, kdo se ho zastane. Foustka však myslí jen na sebe a na svou kariéru, což dívku nakonec přivede do blázince. Doktor dál spolupracuje s Fistulou a chce pomocí magie pomáhat utlačovaným. Na primáře ústavu se mu ale nepodaří vyzrát. Fistula se nakonec ukáže jako agent nadřízených a doktora Foustku udá.

V tomto absurdním dramatu využívá Havel motiv z Goethova Fausta a ukazuje, jak krátkozraká je domněnka, že nad zlem je možno zvítězit jen jeho prostředky (lží a zradou) a zůstat přitom mravně čistý, nezkažený a zachovat si svou tvář. Z celého díla na nás dýchá marnost a bezmocnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 28.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Havel - PokoušeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­