ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klíma Ivan (*14.09.1931)

­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - Dita, DitaTarbajova[zavinac]seznam.cz

  • český prozaik, dramatik a publicista, autor mnoha próz, esejů a divadelních her
  • narodil se v Praze v rodině vědce
  • v době druhé světové války strávil jako školák tři roky v terezínském koncentráku
  • po gymnáziu (1951) vystudoval FF UK, obor čeština a literární věda (1956)
  • v 60. letech redaktor literárních časopisů
  • roky 1969 a 1970 strávil pracovně v USA
  • v 70. a 80. letech nemohl publikovat
  • značná část Klímova díla vyšla v cizojazyčných překladech v zahraničí (bylo přeloženo do 31 jazyků). Ivan Klíma patří k nejpřekládanějším a ve světě nejznámějším českým autorům.

DÍLO:

divadelní hry "Zámek; Klára a dva páni; Cukrárna Myriam; Porota; Ženich pro Marcelu; Pokoj pro dva; Ministr a anděl"
romány "Milostné léto; Stojí, stojí šibenička; Soudce z milosti; Láska a smetí; Ostrov mrtvých králů; Čekání na tmu, čekání na světlo; Poslední stupeň důvěrnosti"
povídky a povídkové soubory "Bezvadný den; Hodina ticha; Milenci na jednu noc; Milenci na jeden den; Loď jménem Naděje; Má veselá jitra; Moje první lásky; Moje zlatá řemesla; Milostné rozhovory; Pás"
eseje "Karel Čapek"
tvorba pro děti "Kokrhací hodiny a jiné příběhy z Valašských Klobúk a podobných Tramtárií; Jak daleko je slunce; Markétin zvěřinec"


ŽIVOTOPIS č.2 - Petra Mishka, iaoga.mis[zavinac]centrum.cz

Český dramatik, prozaik a esejista, jeden z nejpřekládanějších a nejznámějších českých autorů současnosti (dílo přeloženo do 31 jazyků) se narodil 14. září 1931 v Praze. V době druhé světové války strávil tři roky v koncentračním táboře v Terezíně. Po maturitě na gymnáziu v roce 1951 začal studovat na Filosofické fakultě UK v Praze - obor čeština a literární věda. Potom pracoval jako šéfredaktor Literárních novin a Listů. V letech 1969-70 pracoval jako hostující profesor české literatury na universitě v Michiganu v USA a když se vrátil, byl pronásledován normalizačním procesem. Byl často vyslýchán policií a byla mu zakázaná publikační činnost. Do revoluce pracoval v dělnických profesích a publikoval své články v časopisem Květen, Plamen, Host do domu a exilovém Svědectví. Publikovat povídky a romány nesměl, vycházely v samizdatu nebo v zahraničí, kde také získal řadu ocenění. Po revoluci založil Obec spisovatelů v roce 1989 a v roce 1990-93 byl předsedou PEN-klubu. Je členem Římského klubu a Ambassador klubu, místopředsedou PEN-klubu, členem ediční rady Lidových novin.
Velký znalec díla Karla Čapka a Franze Kafky. Jeho dílo je žánrově velmi rozsáhlé - povídky romány, eseje, dramata, reportáže, fejetony, knížky pro děti.

DÍLO:

povídky "Bezvadný den (1960); Hodina ticha (1963); Milenci na jednu noc (1964); Loď jménem Naděje (1969); Milenci na jeden den (1970); Má veselá jitra (1978); Moje první lásky (1985, 1990); Moje zlatá řemesla (1989); Milostné rozhovory (1995)"
romány "Milostné léto (1972); Stojí, stojí šibenička (1978) - přepracovaný pod názvem Soudce z milosti (1986); Láska a smetí (1988, 1990); Ostrov mrtvých králů (1992); Čekání na tmu, čekání na světlo (1995); Poslední stupeň důvěrnosti (1996)"
drama "Zámek (1964); Porota (1968); Cukrárna Myriam (1968); Klára a dva páni (1968); Ženich pro Marcelu (1969); Pokoj pro dva (1971); Ministr a anděl (1973)"
pro děti "Kokrhací hodiny (1965); Markétin zvěřinec (1990)"
eseje Karel Čapek (1962, 1965) a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 31.05.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Ivan KlímaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­