ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havel Václav (*05.10.1936 - †18.12.2011)

­­­­

Zahradní slavnost (3)

Havlova hra navazuje na tendence poválečného světového dramatu, zejména na absurdní drama (Beckett, Ionesco), jehož prvky obohacuje o specifickou zkušenost s totalitní mocí, jejími institucemi a jazykovými projevy. Inscenace Zahradní slavnosti znamenala v 60. letech také důležitý mezník ve vývoji studiových divadel a autorské dramatické tvorby u nás - Havlovo tvůrčí úsilí je v té době spojeno především s Divadlem Na zábradlí a s režisérem Janem Grossmanem, jednou z největších osobností dějin českého divadla 20. století.

Postavy Zahradní slavnosti postrádají psychologickou věrohodnost a charakternost, příznačnou pro tradiční drama. Jsou typické svou šablonovitostí, která zdůrazňuje téma ztráty identity a podřízení člověka jazyku moci. Hlavní postavou hry je Hugo Pludek, mladík, který se chystá vstoupit do "dospělého" života. Pludkovo rodinné zázemí tvoří matka a otec, jejichž jazykový projev karikuje konvenční vztah rodičů a dětí, a bratr Petr, intelektuál a patrně černá ovce rodiny, jenž za celou hru nepromluví ani slovo. Další skupinu postav tvoří zaměstnanci Likvidačního úřadu, pro které je rovněž typické vyprázdnění komunikace a všech gest, kterými se projevují.

Hra má čtyři dějství. Na začátku sledujeme Hugo Pludka, jak hraje šachy sám se sebou a jeho rodiče mu domlouvají, aby se konečně zeptal sám sebe a rozhodl se, co chce v životě dělat. Čekají na příchod otcova přítele Kalabise, který má Hugovi pomoci. Odehrává se absurdní dialog otce s Hugem, ve kterém jsou do extrému dovedena všechna klišé s podobnou situací spojována. V závěru dějství přichází telegram, ve kterém Kalabis oznamuje, že nepřijde, protože se musí zúčastnit zahradní slavnosti Likvidačního úřadu, kam se pak odhodlá odejít i Hugo. Druhé dějství začíná jeho příchodem na tuto slavnost a setkání s Tajemnicí a Tajemníkem, kteří ho zasvěcují do absurdních pravidel slavnosti. Seznamuje se se "zahajovačem" Plzákem a s chodem úřadu. Ve třetím dějství je Hugo pověřen vedením Likvidačního úřadu, který je však v likvidaci, a ve čtvrtém dějství navštěvuje z titulu své funkce sám sebe u Pludků - tak vrcholí absurdně propletená situace hry.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 15.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Havel - Zahradní slavnost (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­