ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Havel Václav (*05.10.1936 - †18.12.2011)

   
­­­­

Audience (3)

Tato jednoaktová hra z roku 1975 s autobiografickou postavou Ferdinanda Vaňka je první z her inspirovaných zkušeností autora sedmdesátých let. Soukromá premiéra Audience se uskutečnila o letních prázdninách 1976 ve stodole na chalupě na Hrádečku; hrálo se pro přátele autora a režiséra. Oficiální premiéru měla Audience ve vídeňském divadle Akademietheater 9. října 1976. Na profesionální české scéně byla poprvé uvedena 12. prosince 1986 v pražském Divadle S.K.Neumanna.

Děj této jednoaktovky se odehrává v pivovaru ve sládkově kanceláři. Celá hra má pouze dvě postavy - sládka a Vaňka. Postava Vaňka má autobiografický charakter, je založena na vlastních prožitcích autora při práci v pivovaře.

Sládek seděl za stolem, popíjel pivo a nabídl ho i Vaňkovi. Vaněk moc pít nechtěl. Sládek se jej zeptal, co vlastně píše a on mu odpověděl, že divadelní hry. Bylo patrné, že sládek ho moc neposlouchal, stále jen pil další a další pivo. Pak se Vaňka zeptal, jestli zná herečky, třeba Bohdalovou a kolik jí je let. A potom se tázal na nějakého Kohouta, o kterém mu Vaněk řekl, že je to spisovatel. Sládek věděl, že se Vaněk stýká s Kohoutem, protože Vaněk byl sledovaný tajnou policií.
Sládek stále pije a už místy neví, co mluví, ptá se několikrát, jestli je Vaněk ženatý a jestli má děti. A pak mu nabízí, že by mu mohl dělat skladníka, aby pořád nemusel koulet sudy s cikány. Také mu pověděl, že se na něho chodí ptát z bezpečnosti a že pořád neví, co jim říkat, tak že by bylo nejlepší, aby vždy napsal na papír, co dělal a s kým se sešel, a přinesl mu to. Vaněk se diví a řekne mu na to, že přece nemůže donášet sám na sebe. To se sládek už rozčílí, vyčte Vaňkovi, že není kamarád. Dokonce ho obejme a tiše se rozpláče, ale najednou se jeho pláč promění v chrápání, sládek náhle usne... Vaněk mu položí hlavu na stůl a odejde.
Když se po čase vrátí, sládek se probouzí. Zase se ho ptá, jestli chce pivo, nic si z jejich předešlého rozhovoru nepamatuje a vše začíná nanovo...

CITÁT Z KNIHY:

Vaněk: "Já jsem vám opravdu velmi vděčen za vše, co jste pro mne udělal - vážím si toho, protože sám vím nejlíp, jak je takový postoj dnes vzácný - vytrhl jste mi tak říkajíc trn z paty, protože já vážně nevím, co bych si bez vaší pomoci počal - to místo ve skladu by pro mne znamenalo vetší úlevu, než si možná myslíte - jenomže já - nezlobte se - já přece nemůžu donášet sám na sebe -"
(Vaněk vysvětluje sládkovi)

VLASTNÍ NÁZOR:

Hra má politický nádech, popisuje postoj hlavní postavy k režimu. Často byla hrána v zahraničí (dokonce se uvádí, že než se Havlova Audience hrála v Praze, uvedla ji divadla nejméně v 13 cizích zemích). U nás ji v roce 1990 uvedl asi v nejznámější adaptaci Činoherní klub v hlavních rolích s Pavlem Landovským (sládek) a Josefem Abrhámem st. (Vaněk).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla/BiggiS, 27.11.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Havel - Audience (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­