ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

­­­­

Letní plavba

Příběh je zasazen do New Yorku těsně po druhé světové válce a líčí osudy mladé a bezstarostné dívky z vyšší sféry Grady McNeilové. Její rodiče ji nechávají přes léto samotnou v apartmánu na Páté Avenue, a vydávají se na cestu do Evropy lodí. Grady před rodiči tají, že má přítele-pracovníka na parkovišti jménem Clyde, který ale pochází z chudého zázemí Brooklynu a je Žid.
Mladá dvojice si užívá své lásky, ač má Grady pocit, že Clyde se jí nevěnuje tak, jak by očekávala. Mj. o sobě Clyde nikdy moc nehovoří, je to tajnůstkář. Ale jednoho dne po hádce se za něj Grady provdá a dokonce s ním otěhotní. Clyde ji přivede domů představit, ale strhne se tam veliká scéna s bývalou milenkou a Grady uteče. Odjede ke své sestře na venkov, ale po nějaké době ji tam navštíví Clyde a doprošuje se kontaktu s ní, jakožto manžel na to má právo. Tedy celé tajemství vyjde najevo, Grady ví, jakou chybu udělala, že se za něj provdala, přesto se usmíří. Jedou zpět do New Yorku spolu ještě s Clydovým přítelem Gumpem, který jim pro uvolnění ubalí jointa. Naši tři hrdinové se dobře baví. Cestou se staví v baru, ale strhne se tam bitka mezi Clydem a Gradyiným přítelem z dětství Petrem. Grady zbavená smyslů uteče pryč, chlapci ji posléze najdou a naloží do auta, ale je naprosto mimo a v panice strhne volant z mostu, po kterém přejížděli.

CITÁT Z KNIHY:

Když se totiž člověka zmocní panika, mysl se zadrhne jako odjišťovací lanko od padáku a vy padáte dál. Na devětapadesáté ulici auto odbočilo doprava a smýklo sebou na Queensboroský most, tam, nad dutým houkáním říční dopravy a nad ránem prosvětlujícím oblohu, kterou už nikdy nespatří, Gump zaúpěl: "Do hajzlu, dyť nás zabiješ," avšak ruce jí z volantu strhnout nedokázal, a ona řekla: "Já vím."

VLASTNÍ NÁZOR:

Krátká vzdušná kniha, pro uvolnění. Pro fanoušky Capota určitě stojí za přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Seymur, 01.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Truman Capote - Letní plavbaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)