ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

­­­­

Letní plavba

Příběh je zasazen do New Yorku těsně po druhé světové válce a líčí osudy mladé a bezstarostné dívky z vyšší sféry Grady McNeilové. Její rodiče ji nechávají přes léto samotnou v apartmánu na Páté Avenue, a vydávají se na cestu do Evropy lodí. Grady před rodiči tají, že má přítele-pracovníka na parkovišti jménem Clyde, který ale pochází z chudého zázemí Brooklynu a je Žid.
Mladá dvojice si užívá své lásky, ač má Grady pocit, že Clyde se jí nevěnuje tak, jak by očekávala. Mj. o sobě Clyde nikdy moc nehovoří, je to tajnůstkář. Ale jednoho dne po hádce se za něj Grady provdá a dokonce s ním otěhotní. Clyde ji přivede domů představit, ale strhne se tam veliká scéna s bývalou milenkou a Grady uteče. Odjede ke své sestře na venkov, ale po nějaké době ji tam navštíví Clyde a doprošuje se kontaktu s ní, jakožto manžel na to má právo. Tedy celé tajemství vyjde najevo, Grady ví, jakou chybu udělala, že se za něj provdala, přesto se usmíří. Jedou zpět do New Yorku spolu ještě s Clydovým přítelem Gumpem, který jim pro uvolnění ubalí jointa. Naši tři hrdinové se dobře baví. Cestou se staví v baru, ale strhne se tam bitka mezi Clydem a Gradyiným přítelem z dětství Petrem. Grady zbavená smyslů uteče pryč, chlapci ji posléze najdou a naloží do auta, ale je naprosto mimo a v panice strhne volant z mostu, po kterém přejížděli.

CITÁT Z KNIHY:

Když se totiž člověka zmocní panika, mysl se zadrhne jako odjišťovací lanko od padáku a vy padáte dál. Na devětapadesáté ulici auto odbočilo doprava a smýklo sebou na Queensboroský most, tam, nad dutým houkáním říční dopravy a nad ránem prosvětlujícím oblohu, kterou už nikdy nespatří, Gump zaúpěl: "Do hajzlu, dyť nás zabiješ," avšak ruce jí z volantu strhnout nedokázal, a ona řekla: "Já vím."

VLASTNÍ NÁZOR:

Krátká vzdušná kniha, pro uvolnění. Pro fanoušky Capota určitě stojí za přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Seymur, 01.06.2007

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Truman Capote - Letní plavba







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­