ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

   
­­­­
Americký spisovatel a novinář, který se narodil 30. září 1924 v New Orleansu. Po rozvodu rodičů o něj od jeho čtyř let pečovali příbuzní. Již během školní docházky vytvořil první literární dílka, v deseti letech se zúčastnil literární soutěže.
Přesto jeho cesta k tomu, aby byl profesionálním spisovatelem, vedla přes práci tanečníka, pomocné síly v redakci časopisu, herce, atd.
Truman Capote byl homosexuál, mezi jeho milence patřil i Andy Warhol.
Prvním dílem byl román z prostředí amerického jihu Jiné hlasy, jiné pokoje - 1948, česky vyšel v roce 1988. Dále vydal sbírku povídek Strom noci - 1949, česky vyšla 1978. Za tuto sbírku byl oceněn cenou O.Henryho. V roce 1951 vydal novelu Luční harfa, česky vyšla 1965 a 1978. Dalším dílem je Snídaně u Tiffanyho z roku 1958, česky vyšla v roce 1969 a Chladnokrevně, který je románem-dokumentem. Tento román vydal v roce 1965, téhož roku vyšel i česky, další vydání v roce 1968, 1990. Jedná se autentickou rekonstrukci vyvraždění jedné kansaské rodiny. Posledním dílem byla sbírka povídek Hudba pro chameleony, česky vyšla pod názvem Ručně vyřezávané rakvičky - 1983.
Mimo literární tvorby se věnoval i filmu, ztvárnil mnoho filmových postav, například hlavní roli v detektivní komedii Vražda na večeři.
Truman Capote zemřel 25. srpna 1984 v Los Angeles za nevyjasněných okolností, pravděpodobně na následky dlouhodobého užívání drog a alkoholu.
Až posmrtně vyšlo torzo dlouho avízovaného románu Vysněné modlitby (1988).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 26.03.2005

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Truman CapoteMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­