ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

­­­­

Snídaně u Tiffanyho (2)

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým způsobem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou velké kvality.
Hlavní hrdinkou knihy je dívka lehčích mravů, Holly Golightlyová, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu.
Její rodiče zemřeli na tuberkulózu, když byli malá Lulamae (Hollyino původní jméno) a její milovaný bratr Fred ještě malí. Od té doby se sami protloukali životem, byli vyzáblí a měli hlad. Jednou, když se pokoušeli ukrást nějaké to jídlo na farmě doktora Golightlyho, byli chyceni a doktor Golightly si malou Lulamae - Holly zamiloval natolik, že se s ní v jejích čtrnácti letech oženil. Poté žila Lulamae Golightlyová i s bratrem Fredem u doktora na farmě.
Ale to nebyl život, jaký by nespoutaná Holly chtěla žít. Jednoho dne se sbalila a utekla. Dorazila až do New Yorku...
Kniha začíná tím, že Joe Bell, majitel baru na Lexington avenue, zavolá na vypravěče příběhu a ukáže mu novinový výstřižek, kde je fotka Holly kdesi v Africe. Oba jsou tím značně šokování. A tím se začíná odvíjet celý příběh - vypravěč vzpomíná na čas prožitý s Holly Golightlyovou.
Když totiž přijel jako mladý a ambiciózní spisovatel do New Yorku, aby zde napsal svoji prvotinu, a pronajal si byt v jednom činžáku, jeho sousedkou se stala dívka s nápisem na poštovní schránce: "Holly Golightlyová - na cestách". Chodila vždy perfektně upravená, s velkými černými brýlemi na nose, pořádala divoké večírky u sebe v bytě, byla venku pozdě do noci a když se vracela dom, zvonila na nájemníky bytů, aby jí otevřeli, protože ztratila klíče. Tak se seznámila i s vypravěčem, kterému následně začala říkat Fredy, protože jí připomínal jejího milovaného bratra.
Holly nepracuje, ale ví, jak si přijít k penězům. Kupříkladu každý čtvrtek chodí do věznice navštěvovat mafiána Sallyho Tomata, a za to dostává každý týden sto dolarů od jeho advokáta. Díky tomu je však zatčena, protože předává z vězení dešifrované zprávy. Advokát Sallyho nakonec za ni zaplatí kauci, ale pro Holly to má i tak velké následky. Zamilovala se totiž do jistého Josého Ybarra-Jaegareho, Brazilce, který vždy dbá na dobrou pověst, protože se chce stát brazilským prezidentem. Čeká s ním dokonce dítě a je velmi šťastná. Dokonce se kvůli němu změní v pracovitou hospodyňku, tolik nepodobnou dřívější Holly. José jí však po propuštění z vazby napíše dopis, kde stojí, že s ní nechce nic mít, protože by to pošpinilo jeho pověst a tím zničilo i politickou kariéru. Holly je nešťastná ... a dokonce potratí jejich dítě.
Rozhodne se začít nový život. Vzdá se snu posnídat jednou u Tiffanyho, opustí svého milovaného bezejmenného kocoura, opustí i New York a divoké večírky, ale opustí i vypravěče, svého přítele, který se do ní zamiloval a odjíždí do Rio de Janeira.
Vypravěči po ní zbyde jen kocour, o kterého slíbil, že se bude starat a také novinový výstřižek odkudsi z africké chýše...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 05.07.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Letní plavba
-Snídaně u Tiffanyho, Snídaně u Tiffanyho (2), Snídaně u Tiffanyho (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Truman Capote - Snídaně u Tiffanyho (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)