ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

   
­­­­

Snídaně u Tiffanyho (2)

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým způsobem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou velké kvality.
Hlavní hrdinkou knihy je dívka lehčích mravů, Holly Golightlyová, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu.
Její rodiče zemřeli na tuberkulózu, když byli malá Lulamae (Hollyino původní jméno) a její milovaný bratr Fred ještě malí. Od té doby se sami protloukali životem, byli vyzáblí a měli hlad. Jednou, když se pokoušeli ukrást nějaké to jídlo na farmě doktora Golightlyho, byli chyceni a doktor Golightly si malou Lulamae - Holly zamiloval natolik, že se s ní v jejích čtrnácti letech oženil. Poté žila Lulamae Golightlyová i s bratrem Fredem u doktora na farmě.
Ale to nebyl život, jaký by nespoutaná Holly chtěla žít. Jednoho dne se sbalila a utekla. Dorazila až do New Yorku...
Kniha začíná tím, že Joe Bell, majitel baru na Lexington avenue, zavolá na vypravěče příběhu a ukáže mu novinový výstřižek, kde je fotka Holly kdesi v Africe. Oba jsou tím značně šokování. A tím se začíná odvíjet celý příběh - vypravěč vzpomíná na čas prožitý s Holly Golightlyovou.
Když totiž přijel jako mladý a ambiciózní spisovatel do New Yorku, aby zde napsal svoji prvotinu, a pronajal si byt v jednom činžáku, jeho sousedkou se stala dívka s nápisem na poštovní schránce: "Holly Golightlyová - na cestách". Chodila vždy perfektně upravená, s velkými černými brýlemi na nose, pořádala divoké večírky u sebe v bytě, byla venku pozdě do noci a když se vracela dom, zvonila na nájemníky bytů, aby jí otevřeli, protože ztratila klíče. Tak se seznámila i s vypravěčem, kterému následně začala říkat Fredy, protože jí připomínal jejího milovaného bratra.
Holly nepracuje, ale ví, jak si přijít k penězům. Kupříkladu každý čtvrtek chodí do věznice navštěvovat mafiána Sallyho Tomata, a za to dostává každý týden sto dolarů od jeho advokáta. Díky tomu je však zatčena, protože předává z vězení dešifrované zprávy. Advokát Sallyho nakonec za ni zaplatí kauci, ale pro Holly to má i tak velké následky. Zamilovala se totiž do jistého Josého Ybarra-Jaegareho, Brazilce, který vždy dbá na dobrou pověst, protože se chce stát brazilským prezidentem. Čeká s ním dokonce dítě a je velmi šťastná. Dokonce se kvůli němu změní v pracovitou hospodyňku, tolik nepodobnou dřívější Holly. José jí však po propuštění z vazby napíše dopis, kde stojí, že s ní nechce nic mít, protože by to pošpinilo jeho pověst a tím zničilo i politickou kariéru. Holly je nešťastná ... a dokonce potratí jejich dítě.
Rozhodne se začít nový život. Vzdá se snu posnídat jednou u Tiffanyho, opustí svého milovaného bezejmenného kocoura, opustí i New York a divoké večírky, ale opustí i vypravěče, svého přítele, který se do ní zamiloval a odjíždí do Rio de Janeira.
Vypravěči po ní zbyde jen kocour, o kterého slíbil, že se bude starat a také novinový výstřižek odkudsi z africké chýše...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 05.07.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Letní plavba
-Snídaně u Tiffanyho, Snídaně u Tiffanyho (2), Snídaně u Tiffanyho (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Truman Capote - Snídaně u Tiffanyho (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­