ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

   
­­­­

Snídaně u Tiffanyho

Jedná se o novelu, ve které je vypravěč začínajícím spisovatelem, co bydlí v bytě nad Holly Golightlyovou. Holly je ústřední postavou novely. Je rozhodně nekonformní. Utekla jako čtrnáctiletá z domova se svým starším bratrem Fredem, protože rodiče jim zemřeli na tuberkulózu a děti potom byly dány k různým lidem na vychování. Jednou se hladové a špinavé zastavily na farmě u doktora Golightlyho, který byl veterinářem, vdovcem a měl vlastní velké děti. Dospělá dcera Holly, která se vlastně jmenovala Lulamae, přivedla domů s tím, že u nich zůstane jako jejich matka, a Golightly si ji vzal za ženu. Takhle to Lulamae vydržela několik let, než utekla do města, toulala se kolem filmu a vydělávala si, jak se dalo.
Novela ale začíná tím, že Joe Bell, který má bar v Lexington avenue, zavolá vypravěčovi, aby za ním přišel a v baru mu potom ukazuje novinový článek s fotkou Holly, která se v Africe objímá s černochem. Vypravěč ale nevěří, že by to byla ona a že by žila v Africe. Holly celý život snila o tom, že se jednou ráno probudí a půjde na snídani k Tiffanymu.
Vzpomíná na jejich společné soužití v jednom činžáku, kde byla Holly známá tím, že na dveřích bytu měla napsáno "Holly Golightlyová – cestovatelka" a zdůvodňovala to tím, že nikde není doma, protože neví, jestli zítra se nepřestěhuje jinam. Dále byla známá tím, že si vodila do bytu muže a pořádala divoké večírky, i tím, že nikdy neměla klíče od hlavních dveří do domu a tak zvonila na ostatní nájemníky. Tak se seznámila i s vypravěčem, kterého ale nikdy nebrala moc vážně a nazývala ho jménem svého bratra Fredyho. Fredy byl na vojně a během příběhu zemřel v nějaké bitvě (děj příběhu se odehrává v letech 1943-44).
Holly každý čtvrtek chodila do věznice Sing Sing za mafiánem Sally Tomatem, který si odpykával trest pěti let a z věznice posílal šifrované depeše právě pomocí Holly. Ta dostávala od jeho advokáta zaplaceno za to, že za Tomatem každý čtvrtek chodila. Nakonec se na to přišlo a policie Holly obvinila a vzala do vazby. Holly ale neví o tom, co bylo předmětem zpráv, které předávala advokátovi a je na kauci, kterou advokát Sallyho zaplatil, propuštěna z vězení.
Při jednom večírku seznámila Holly vypravěče, kterého každému představovala jménem svého bratra, takže se čtenář jeho skutečně jméno nikdy nedozví, s Rustym Trawlerem, milionářem, který ač mladý již vládl celým svým jměním za pomoci svých manželek, které v pravidelných intervalech střídal. Rád se ukazoval s Holly, ta se k němu chovala jako k dítěti a on také takové velké dítě byl. Na večírku poznal Fredy také Mag, která byla naprosto praštěná, chtivá ulovit bohatého manžela, což se jí také podařilo a vzala si Rustyho. V době, kdy byla Holly zatčená, je požádala o pomoc, ale Mag se k ní nechtěla znát a řekla, že si nepřeje, aby ji nebo manžela obtěžovala.
Po večírku, kde se s Mag a Rustym Fredy seznámil, neměla Mag kam jít a tak ji Holly vzala k sobě do bytu. V té době se Mag zasnoubila s Rustym a Holly se zamilovala do Josého Ybarra-Jaegareho, který je velmi bohatý, mladý a jeho poslání ve státech je tajné. Vždy dbá na svou dobrou pověst, ale Holly ho miluje, úplně změnila svoje hodnoty, stala se z ní domácí hospodyňka, která doma uklízí a vaří, dokonce čeká s Josém dítě. Než ale mohou odjet ze země, je Holly zatčená a obviněná, že vynášela zprávy z věznice.
Spolu s Holly bydlí v bytě také kocour, který nemá jméno. Holly mu říká "kocour" a schválně mu jméno nedala. Potkala ho někde v přístavu a kocour šel s ní. Podle její filosofie, jsou oba, ona i kocour nezávislí a tak to musí zůstat do doby, než si najde místo, kde bude chtít doopravdy zůstat a kde i ona a její věci budou k sobě patřit. Zatím ale neví, kde to je, ani jaké to tam je. Proto ten kocour nemá jméno a proto má takovou vizitku na dveřích bytu.
Jednou se fotka Holly objeví v novinách a pozná ji tam její manžel doktor Golightly a chce, aby se s ním vrátila domů, protože ji on i jeho dospělé děti potřebují. Holly se s ním naprosto bez výčitek vyspí a vysvětlí mu, že to není život pro ni a že s ním nepojede. Rozejdou se jako přátelé. Holly to pojímala naprosto racionálně, měla za to, že stejně nikdy nebyla vdaná, protože měla svatbu ve 14 letech a to podle zákona nebylo možné, takže manželství bylo neplatné.
Hezky bylo řečeno, jak se dívala na tento život v rodině svého manžela: ..., ať si nikdy nezamilujete divokého tvora," radila mu Holly. "Tohle byla doktorova chyba. Pořád tahal domů divoké tvory. Jestřába s pohmožděným křídlem. A jednou zase dospělou divokou kočku se zlomenou nohou. Jenže s divokým tvorem nemůžete rozdělit srdce – čím víc si ho zamilujete, tím je pak silnější a silnější. Až je už tak silný, že vám uteče do lesa. Nebo ulítne na strom. Pak na ještě vyšší strom. A pak až do nebe. Takhle to nakonec dopadne, pane Belle, jestli se zapomenete a zamilujete si divokého tvora. Skončíte tak, že se očima zabloumáte po nebi." Tak smýšlela nejen o klientele svého manžela ale i o sobě.
Když se dostane Holly z vězení, kde potratila Josého dítě, zůstává sama, protože José, který si nemohl dovolit skandál, se s ní rozešel a ona odjíždí do Rio de Janeira. Kocoura věnovala Fredymu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velmi čtivé s vypracovanými charakteristikami postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.03.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Letní plavba
-Snídaně u Tiffanyho, Snídaně u Tiffanyho (2), Snídaně u Tiffanyho (3)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Truman Capote - Snídaně u TiffanyhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­