ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kollár Ján (*29.07.1793 - †24.01.1852)

   
­­­­

Slávy dcera (2)

  • báseň lyrickoepická v 5 zpěvech

Rozsáhlá básnická skladba formulující Kollárovu myšlenku všeslovanskou. Hlavní postavou je zde básníkova milenka Mína, která splývá s vybájenou dcerou mytické bohyně Slávy - zosobňuje slovanstvo a symbol jeho budoucnosti.
Skladba Slávy dcera byla původně rozdělena na 3 zpěvy po 50 znělkách. Jednotlivé zpěvy jsou pojmenovány podle řek protékajících původně slovanským územím: Sála, Labe a Dunaj. Kromě zpěvů skladba obsahuje i Předzpěv psaný časoměrným veršem. Až 2. vydání bylo rozšířeno o velké množství znělek a celé dva zpěvy: Lethe (slovanské nebe) a Acheron (slovanské peklo).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Kober v Praze roku 1862 (3. obnovené a rozmnožené vydání). Počet stran: 428.

DĚJ:

I. Sála

Sláva naříká nad svou potupou. Bohové stvoří krásnou pannu Mílka, jež má být ochránkyní Slovanstva. Tato Slávy dcera zjeví se básníkovi, jenž se do ní zamiluje pro její duševní i tělesný půvab, zvláště si pak oblékne krásný slovanský kroj. V ní miluje básník i celé Slovanstvo. Brzy však nastává loučení, protože povinnosti volají básníka jinam.

II. Labe, Rén, Vltava

Básník, provázen Mílkem, pluje polabím místy, jež byla posvěcena slovanskými dějinami. Ubírají se do Amsterodamu a Naardenu, kde se pokloní památce J. A. Komenského a dále k Rýnu na břeh Bodamského jezera, u kterého byl upálen Hus. Odtud jedou na Řezno a k českým hranicím. Básník navštíví Prahu, kde se stýká s českými vlastenci, rozhlédne se po Čechách a stane na Radhošti.

III. Dunaj

Básník jde dále s Mílkem do Uher. Navštíví slovenská města Bratislavu, Nitru, Mošovce i maďarský Budín, Korutany a Srbský Bělehrad. V Pešti se oddá horlivé vlastenecké činnosti, zvláště když se dozvídá, že Mína zemřela - zpráva však byla mylná -, ale nenalézá pro své snahy u zanedbaného slovenského lidu pochopení.

IV. Lethe

Mína líčí slovanské nebe a slibuje, že sestoupí do pekla. Slovanské nebe je ve středu Všehomíra a obklopeno je řekou zapomnění Lethe. Matka sláva uvítá v nebi Mínu a ona tam vidí světce, básníky, bojovníky, umělce, mecenáše i znamenité ženy. Mína navštíví i Sibyllu Kuruskou, která prohlašuje za slovanské i národy staroitalské.

V. Acheron

Z nebe odchází Mína do předpeklí a konečně do pekla, obtékaného Acheronem. Strážce pekla, Milota, je Míně ustanoven za průvodce. V předpeklí jsou odrodilci a nepřátelé Slovanstva, v pekle samém se pak nachází ti, kteří Slovanstvu nejvíce ublížili. Báseň končí nadšenou výzvou, aby Slované plnili své vlastenecké povinnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 27.02.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Ján Kollár - Slávy dcera (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­