ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stendhal (*23.01.1783 - †23.03.1842)

­­­­

Italské příběhy

Italské příběhy jsou českým výborem ze Stendhalova obsáhlejšího díla Italské novely. Všechny tyto texty autor vystavěl na kronikách z doby renesance, jež studoval během svých pobytů v Itálii, dokonce je sám vyhledával a kupoval od vlastníků. K historickým pramenům si však Stendhal leccos domyslel, aby vytvořil zajímavé vyprávění. Autor vstupuje do děje, a to zejména na počátku příběhů, kde rozvíjí různé filozofické úvahy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1951 (1. vydání). Počet stran: 258.

OBSAH:

Nejrozsáhlejší (a první) novela Abatyše kláštera v Castru vypráví příběh krásné Eleny (v českém překladu Heleny) Campireali, která se proti vůli svého otce zamilovala do syna zbojníka Giulia (Julia). Ten v souboji nechtěně zabil Helenina bratra, a tak rodina znemožnila schůzky nerovných milenců tím, že Helenu odeslala do kláštera. Oba mladí lidé jsou přesvědčeni, že ten druhý je mrtev: Helena se tedy stává abatyší, kdežto Julius odchází mimo Itálii válčit ve španělských službách.
Než se opět setkají, odehraje se tragédie. Znuděná Elena z otupělosti svolí, že se stane milenkou mladého biskupa, jenž se do ní šíleně zamiloval. Jeho lásku neopětuje a laskavého, ale nepříliš duchaplného biskupa týrá a bije. Když s ním otěhotní, porodí synka a dá ho na vychování do jiné rodiny; lidé, kteří jí pomáhali, však pod nátlakem všechno prozradí. (Kromě biskupova sluhy Cesara, jenž pro svého pána snese veškeré mučení.)
Elena je uvězněna a mučena. Její matka vykope chodbu, kterou má dívka utéci. Ta se v té chvíli ale dozví, že Julius je naživu a v Itálii, a z hanby se raději probodne dýkou.
Novela vychází ze soudních aktů pořízených v procesu se skutečnou Elenou Campireali a biskupem Francescem Cittadinim.

Cenciové
Novela vypráví skutečný příběh Beatrice Cenci, šestnáctileté dívky, která společně se svým bratrem, přítelem a nevlastní matkou zavraždila otce. Francesco Cenci ji i zbytek rodiny totiž týral a zneužíval. Už v úvodu se dozvídáme, že za svůj čin byli příslušníci rodu Cenciů popraveni, ačkoli s nimi vřele sympatizovalo veřejné mínění Říma. Následně Stendhal vysvětluje, jak přesně k celé tragédii došlo.

Vittoria Accoramboniová
V novele vyprávěné podle kroniky, kterou si Stendhal opsal v Padově roku 1885, má čtenář příležitost sledovat osudy několika postav, na něž se postupně přesouvá autorova pozornost.
Nejprve je to titulní Vittorie, podmanivě krásná a milá dívka, která však kvůli vnějším okolnostem nenachází štěstí ani v jednom ze dvou manželství.
Následně se seznamujeme s kardinálem Montealbou, budoucím papežem Sixtem V., který (snad v touze po svatopetrském stolci) nedal sebeméně znát žal nad vraždou svého synovce (a zároveň Vittoriina manžela).
Třetí postavou příběhu je druhý Vittoriin muž, možná vrah toho prvního.
Čtvrtou pak Vittoriin vrah, jenž se marně brání obléhání Benátčanů, kteří ho přišli zatknout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 07.02.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Stendhal - Italské příběhyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­