ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stendhal (*23.01.1783 - †23.03.1842)

­­­­

Červený a černý (8)


STRUČNÝ OBSAH:

Hlavní hrdina Julián Sorel je již od mládí velmi ctižádostivý a nadaný. Jeho otec, venkovský tesař ve městě Verries, jím však opovrhuje, protože je fyzicky slabší než jeho bratři. Ctižádostivý Julián se však nenechá ušlapat a začne dělat, že je velice zbožný. V té době se Verrieský starosta rozhodne zaměstnat vychovatele pro své děti a přijímá Juliána. Ten se projeví jako velmi schopný, avšak po nějaké době mezi ním a manželkou starosty (paní de Renal) začne vznikat milostný vztah. Když je jejich vztah vyzrazen, prchá Julián do Bourges, kde se chce stát knězem. Za krátký čas dostává příležitost, o které vždy snil a stává se v Besanconu tajemníkem markýze de la Mole. Díky svým schopnostem začíná být Julián známou osobou. Avšak i zde mu úspěchy začíná znepříjemňovat láska. Julián vycítí, že se Matyldě (dceři markýze) líbí a lichotí mu to. Julián se později stává jejím milencem. Matylda otěhotní a markýz je nucen svolit ke společensky nerovnému sňatku. Julián má konečně dostat to, po čem touží celý život - úctu a vysoké postavení. Krátce před svatbou však markýz obdrží udavačský dopis od paní de Renal. Julián ji postřelí. Je za to uvězněn a je odsouzen k smrti. Ve vězení si uvědomuje, že to byla paní de Renal, kterou opravdu miloval. I přes snahu všech svých známých i samotné paní de Renal odmítá přijmout milost od společnosti, kterou nenávidí a umírá na popravišti. Zoufalá paní de Renal umřela žalem za tři dny po Juliánově smrti, držíc v náručí své děti.

RYSY DÍLA:

Dílo pochází z počátku 19. století, tedy z období romantismu. Ten se v díle nejsilněji projevuje na hlavním hrdinovi. V dětství byl Julián podceňován pro svou menší fyzickou zdatnost a tím byl v rodině, či společnosti postaven mimo a stal se z něj individualista. Projevoval se v něm také vnitřní rozpor, jak bylo u romantických hrdinů zvykem. Sympatizoval s Napoleonem, avšak v tehdejší ponapoleonské době musel tyto sympatie skrývat. Jako typický romantický hrdina na konci románu umírá. Tím jak soudcům podplaceným v jeho prospěch vmetal do tváře posměch a vysmíval se jejich společnosti prakticky spáchal sebevraždu, v souladu s romantismem.

ROZBOR KNIHY:

Jedná se o symbolicky pojmenovaný román, kde červená barva symbolizuje revoluci, či odboj a černá despotismus. Děj je psaný formou vypravování a je chronologický. V knize je použito i nespisovných výrazů, ale jen v tomu odpovídajících situacích. Vyskytuje se i přímá řeč, podle mě vždy dobře použita. Děj trochu postrádá spád a je poněkud zdlouhavý, avšak zajímavý. Na zajímavosti mu přispívá i fakt, že předlohou tohoto díla byla skutečná událost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Koudy, 10.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stendhal - Červený a černý (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­