ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stendhal (*23.01.1783 - †23.03.1842)

   
­­­­

Červený a černý

Název románu symbolicky naznačuje konflikt mezi černou barvou měšťácké společnosti, která brání rozletu, a červenou barvou lidské touhy po plném vášnivém životě. Tento dvojdílný román líčí osudy Juliána Sorela, který touží po společenském vzestupu, penězích a po kariéře. Postupně se z něj stává pokrytec a lhář. Jeho milostná dobrodružství mu pomáhají na cestě do lepší společnosti. Sorelovi hrozí odhalení (špatná minulost), a protože nechce, stává se z něj vrah (pokusil se zavraždit udavačku, která chtěla prozradit jeho minulost). Sorel je odsouzen k smrti, i když při soudním procesu byli porotci podplaceni v jeho prospěch. Sorel pohrdá společností, ve které žije, pohrdá sám sebou, odmítá milost a je popraven.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

­­­­

Diskuse k výpisku
Stendhal - Červený a černýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­