ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Stendhal (*23.01.1783 - †23.03.1842)

­­­­

Červený a černý (7)


HLAVNÍ POSTAVY:

Julián Sorel, pan a paní de Renal, Matylda, hrabě de la Mole, abbé Pirrard, Foqué

DOBA DĚJE:

Děj románu zabírá asi 4 roky. Začíná v roce 1826, kdy se Julián Sorel jeko devatenáctiletý mladík dostává do domu pana de Renal, a končí v polovině roku 1830, kdy 23letý Julián hyne pod gilotinou.

DĚJ:

Tento román vypráví o rozporu ctižádostivého hlavního hrdiny, Juliána Sorela, mezi vojenskou kariérou podle vzoru Napoleona a úspěchem v duchovní kariéře. Právě to osvětluje název knihy: barva francouzské vojenské uniformy proti barvě kněžské sutany.
Julián Sorel se narodil ve Verriéres jako syn tesaře. Obdivoval Napoleona a měl velmi rád knihy. Právě proto ho jeho otec i dva bratři nenáviděli a často ho bili.
Jednoho dne se verriérský starosta, pan de Renal, rozhodl, že Juliána přijme do svých služeb jako vychovatele svých tří dětí, protože Julián uměl dobře latinsky a měl se stát knězem. Také znal zpaměti celou bibli. Pan de Renal chtěl Juliána ve svém domě okamžitě, aby si ho do svého domu nevzal jiný bohatý obyvatel Verriéres. Paní de Renal se bála, že nový vychovatel bude na její děti přísný a že je bude bít. Když Julián přišel, byla překvapená, že před sebou vidí teprve devatenáctiletého chlapce. Děti si Juliána velice oblíbily a jeho vztah s paní de Renal přerostl v milostný. Po nějaké době začal mít pan de Renal podezření. Poslal proto Juliána do semináře do Besanconu. Měl se stát knězem.
V semináři to měl ze začátku těžké. Měl ale podporu ředitele semináře, abbé Pirrarda, a tak za nějaký čas začal být oblíbený. Abbé Pirrard po nějaké době odstoupil a odstěhoval se. V Paříži se setkal s hrabětem de la Mole. Ten chtěl přijmout Juliána jako svého sekretáře. Julián odjíždí do Paříže. Cestou se ještě rozloučí s paní de Renal. V tomto okamžiku začíná druhá část knihy.
V domě pana de la Mole se Julián seznámil s pařížskou smetánkou. Také se tam zamiloval do dcery pana de la Mole, Matyldy. Matylda jeho lásku opětovala a otěhotněla. Oznámila to svému otci. Ten zuřil, ale Matylda se nedala odbýt. Hrabě de la Mole tedy z Juliána udělá husarského nadporučíka de la Vernaye. Julián byl šťastný. Přiblížil se tak ke svému vzoru, Napoleonovi. Jeho štěstí ale nevydrželo dlouho. Překazil ho dopis od paní de Renal. Napsala hraběti de la Mole, že Julián svedl Matyldu jen kvůli jejímu společenskému postavení a penězům stejně jako kdysi ji. Když si Julián její dopis přečetl, okamžitě odjel do Verriéres a v kostele paní de Renal postřelil. Byl odvezen do vězení. Matylda se ze všech sil snažila, aby nebyl odsouzen k smrti, i když žárlila na paní de Renal. Ta ve vězení navštěvovala Juliána každý den. Stále ještě Juliána milovala a on si uvědomil, že je do ní také zamilovaný.
Julián byl nakonec odsouzen k smrti a ve svých 23 letech popraven gilotinou. Matylda doprovázela svého milence až k hrobu a po obřadě dala rozhodit mezi chudé několik tisíc dukátů. Paní de Renal zemřela 3 dny po jeho pohřbu. V náručí držela své tři děti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evinka.2, 21.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stendhal - Červený a černý (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)