ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wodehouse Pelham Grenville (*15.10.1881 - †14.02.1975)

­­­­

Úsměv lorda Ickenhama

Román anglického humoristického klasika z řady příběhů o zámku Blandings a jeho svérázných obyvatelích.
Teoretickým pánem zámku je roztržitý lord Clarence, ten nejvenkovštější exemplář anglické venkovské šlechty, skutečnou paní pak jeho sestra, lady Constance. Lordovu mysl zas opanovává jediná vládkyně, totiž Císařovna z Blandingsu, jeho výstavní prasnice. Posledně jmenovaná imperátorka se tentokrát ocitne ve skutečném ohrožení, neboť pod pohostinnou střechou Blandingsu dlí ničemník, který se neštítí lordovu jedinou radost pro mrzký mamon odcizit - vévoda z Dunstablu, neotesaný a nezvaný, leč urozený host. Naštěstí jsou tu i jiní hosté, především šibalský a nezničitelný strýček Fred, jinak též lord Ickenham, ve společnosti jistého nešťastně zamilovaného mladého kaplana. I tomu pomůže v jeho starostech, Císařovnu vrátí do bezpečí a pána zámku alespoň na chvíli zbaví despotické sestry a protivné sekretářky. Na konci bláznivě spletitého příběhu má tedy tento výsostný intrikán hned "několik důvodů ke šťastnému úsměvu".

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2011 (1. vydání). Z anglického originálu Service with a Smile přeložil Ivan Vávra. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 167. ISBN: 978-80-7429-128-9.

OBSAH:

Myra, dcera amerického milionáře Jamese Schoonmakera, se během svého pobytu v Londýně zasnoubila s chudým kaplanem Cuthbertem Baileyem. Přítelkyně jejího otce, Constance Keebleová, však toto její rozhodnutí zásadně neschvaluje, a proto ji vězní na zámku Blandings.
Majitel blandingského zámku, hrabě Clarence Emsworth, s nelibostí snáší protivnou sekretářku Lavender Briggsovou, kterou mu tam sestra Constance nasadila, obtížného hosta (vévodu Alarica Dunstablea) a také církevní jednotu mládeže, která táboří na břehu jeho jezera.

Lady Constance se chystá ke kadeřníkovi do Shrewsbury a Myra si tak může smluvit s Baileym schůzku na matrice v Londýně a nechat se s ním tajně oddat. Bailey tedy čeká na smluveném místě spolu s přítelem Pongem Twistletonem a jeho strýcem lordem Frederickem Ickenhamem, ale Myra stále nepřichází. Mezi snoubenci došlo k omylu a každý čekal na jiném místě.
Frederick Ickenham je starým přítelem Myry a jejího otce, náhodou se setkává v Londýně s Emsworthem, jenž také náleží k jeho přátelům. Neváhá ani minutu a nechá se pozvat na Blandings spolu s Baileym, kterého představí jako přítele Meriwethera navrátivšího se právě z Brazílie.

Na zámku si Myra a Bailey vysvětlí svůj omyl a usmíří se. Církevní jednota mládeže řekne Emsworthovi, že jeden jejich člen se topí. Emsworth se ihned vrhá do jezera, vyjde však najevo, že se netopil žádný chlapec, nýbrž kus dřeva. Tato událost vede k tomu, že vévoda Dunstable začne pochybovat o Emsworthově duševním zdraví a je přesvědčen, že na něj má zhoubný vliv právě výstavní prase Císařovna z Blandingsu, kterou Emsworth bezmezně zbožňuje. Ickenham Emsworthovi poradí, jak by se měl církevní mládeži pomstít. Jeho rada zní přeřezat jim provazy u stanů a Emsworth tak učiní.

Vévoda Dunstable se dovídá od lorda George Tilburyho, že by byl ochoten za Císařovnu zaplatit 2000 liber. Dunstable slíbí 500 liber Lavender Briggsové, která se chystá zorganizovat krádež prasete a potřebuje nutně peníze, aby si mohla otevřít vlastní pisárnu. Briggsová si pro krádež prasete najme Císařovnina ošetřovatele George Cyrila Wellbeloveda a rovněž mu oznamuje, že druhého kumpána zajistí sama.

Ickenham se od Myry dovídá, že Briggsová vydírá jejího milovaného Baileyho. Zná totiž jeho pravou identitu a tu je připravena prozradit, pokud jí Bailey nepomůže s krádeží prasete. Než však Ickenham stačí vymyslet nějaký plán, Bailey vše přizná lordu Emsworthovi, jenž připraví o místo jak Briggsovou, tak Wellbeloveda, a také řekne lady Constance o Baileyho pravé identitě. Lady Constance se chystá Baileyho ze zámku vyhodit, ale Ickenham ji přinutí, aby to nedělala. Pohrozí jí tím, že rozhlásí po celém hrabství, že sluha Beach přeřezal stanové provazy církevní mládeže. Toto odhalení by vedlo k velkému ztrapnění a ke ztrátě výtečného sluhy. Lady Constance nato posílá Jamesovi Schoonmakerovi telegram, aby okamžitě přijel.

Když se vévoda Dunstable dozví od George Threepwooda, Emsworthova vnuka, že vyfotografoval svého dědečka, jak přeřezává provazy u stanů církevní mládeže, uvědomí si, že Briggsovou už nepotřebuje a může vydírat Emswortha právě pořízenými fotografiemi. Setkává se s lordem Tilburym U Emsworthského erbu, kde mu sdělí, že mu prodá Císařovnu za 3000 liber. Jejich rozhovor vyslechne Lavender Briggsová, jež se právě vrátila z Londýna a vyposlechne zde, že vévoda její šek na 500 liber stornoval. Po vévodově odchodu zajde Briggsová za Tilburym, svým bývalým zaměstnavatelem, a dohodne se s ním, že pro něj prase ukradne a vévoda jí vypíše šek na 500 liber. Než však Briggsová opustí hostinec, setká se tu s Ickenhamem, který jí vysvětlí, že byla na zámku prozrazena a následně vyhozena a poradí jí, aby okamžitě jela do Londýna a nechala si proplatit šek od Tilburyho, dokud je čas.

Schoonmaker přijíždí na Constancinu žádost. Předtím se však setká s Ickenhamem, který ho bere k Emsworthskému erbu. Zavzpomínají na staré časy a Ickenham mu sdělí, že Myra se zasnoubila s Dunstableovým synovcem Archibaldem Gilpinem. Rozešla se s Baileym, protože na sebe vše prozradil. Vzápětí se s ním však usmířila. Schoonmaker se Ickenhamovi svěří, že miluje lady Constance, ale nemá dostatek kuráže, aby ji požádal o ruku. Později řekne Archibald Ickenhamovi, že je zasnouben se dvěma dívkami najednou. Byl totiž před nedávnem zasnouben s Millicent Rigbyovou, sekretářkou lorda Tilburyho. Náhodou se s ní znovu setkal, usmířili se a znovu se zasnoubili. Mimo jiné potřebuje tisíc liber, aby mohl od svého bratra Rickyho koupit podíl prodejny s cibulovou polévkou.

Ickenham namluví Dunstableovi, že Schoonmaker je na mizině, a přesvědčí jej, aby Myře vyplatil tisíc liber, která tak nebude žalovat Archibalda pro porušení manželského slibu. Peníze pro Archibalda jsou tedy zařízené. Schoonmaker si dodá odvahy a požádá Connie o ruku, zároveň se mu dostane od Ickenhama vysvětlení, že Bailey je pro Myru vhodnější partií než Archibald. Ickenham dále odhalí Dunstableovi, že existuje důkaz, že se smluvil s Briggsovou na krádeži prasete. Briggsová si totiž jejich dohodu nahrála na diktafon. Vymůže tak na vévodovi, aby mu odevzdal kompromitující fotografie s lordem Emsworthem.

Myra a Bailey odjedou na matriku do Londýna, Archibald je šťastný s Millicent a má peníze pro Rickyho, Schoonmaker je zasnouben s Connie a Dunstable musí opustit zámek. Na tváři lorda Ickenhama hraje spokojený a laskavý úsměv jako vždy, když se mu v rámci šíření světla a lásky podaří nějaký zvlášť dobrý skutek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 31.12.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pelham Grenville Wodehouse - Úsměv lorda IckenhamaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­