ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wodehouse Pelham Grenville (*15.10.1881 - †14.02.1975)

­­­­

Pelikán na zámku Blandings

  • součástí série Zámek Blandings

Nad jindy slunným zámkem Blandings, kde život plyne většinou tak příjemně, se stahují mračna. Utěšenou samotu zámeckého pána, lorda Emswortha, který nestojí o jinou společnost než o svoji milovanou Císařovnu z Blandingsu, znamenité, cenami ověšené prase, poskvrní přítomnost nevítaných hostů. Třeba takový vévoda z Dunstable, jenž se usadí v zahradním domku a zdá se, že tam přímo zapustil kořeny. Rovněž nečekaně přijede z New Yorku lady Constance, sestra lorda Emswortha, dáma neochvějných zásad a neochvějné vůle, která je ale krátká na podvod, jehož cílem je, aby lord Emsworth koupil ukázku moderního umění, akt, který lord Emsworth mylně považuje za zvěčnění nějakého mimořádného prasete. Naštěstí je ale po ruce nezdolný Galahad Threepwood, jenž si vždy ví rady...

Lord Clarence Emsworth si poklidně žije na zámku Blandings a může se kochat pouze svým milovaným vepřem, Císařovnou z Blandingsu. Jeho jediným hostem je Howard Chesney, jemuž se jednoduše vyhýbá tím, že se stravuje o samotě v knihovně. Jeho klid je narušen příjezdem sestry Constance Shoonmakerové a její přítelkyně Vanessy Polkové, se kterou se Connie seznámila na transoceánském parníku. Na zámek se má dostavit i vévoda Alaric Dunstable s neteří Lindou Gilpinovou. Emsworth je z toho velice zoufalý, a tak povolá na pomoc bratra Galahada Threepwooda.

Gally mezitím v Londýně potkává svého kmotřence Johna Hallidaye, jenž mu oznamuje své zasnoubení s Dunstableovou neteří Lindou. Galahad spěchá na zámek. Ve vlaku potkává Dunstablea, který mu vypráví, jak koupil obraz představující ležící akt. Dozvěděl se totiž, že po obrazu úzkostlivě touží bohatý Wilbur Trout, a proto ho chce pozvat na Blandings, aby mu mohl obraz prodat nejméně za dvojnásobek původní ceny.

Na zámku Connie vybízí Dunstablea, aby se dvořil Vanesse Polkové, jejíž otec je finanční magnát. Emsworthovo utrpení je znásobeno tím, že jeho milovaná Císařovna odmítá jíst brambory. Gally se od Lindy dozvídá, že zrušila zasnoubení s Hallidayem. Halliday se s Gallym sejde v hostinci "U Emsworthského erbu", aby mu vysvětlil, co se stalo mezi ním a Lindou. Halliday je advokát a byl nucen přizvat Lindu jako svědka k soudnímu případu, který obhajoval. Vyústění soudního procesu způsobilo zrušení jejich zasnoubení. John prosí Gallyho, aby ho pozval na zámek jako svého hosta. Gally mu však vysvětluje, že by to Connie nedovolila. Posílá jej zpátky domů a slibuje mu, že udělá všechno, co bude v jeho silách.

Na zámek přijíždí Wilbur Trout. V minulosti byl zasnouben s Vanessou Polkovou a stále k ní chová něžné city. Řekne jí o Dunstableově lsti a Vanessa sestaví plán jak ukrást obraz. Halliday se v Londýně dozvídá od svého společníka Joea Bendera, s nímž vlastní galerii na Bond Street, že obraz s aktem, který prodali vévodovi, byl padělek. Johnny volá Gallyho na pomoc. Talentovaný poslední Pelikán vymyslí, že by se měl padělek vyměnit za originál. Rozhodne se však, že si dá koupel, než výměnu uskuteční.

Emsworthovi se zdá znepokojující sen a vydává se navštívit Císařovnu, kde spadne do bláta a zjišťuje, že dveře do zámku jsou zamčené. Gally totiž zamkl dveře, když se vracel ze schůzky s Hallidayem ohledně obrazu. Emsworth se tedy dostává do domu prostřednictvím Dunstableova pokoje, kde se mu naneštěstí připlete do cesty kočka a vévodu probudí. Později jej probudí znova, protože spatři prázdný rám v rodinné galerii a přichází to vévodovi oznámit. Když zbytek domácnosti uvidí obraz na svém místě, tentokrát již vyměněný Gallym, začne vévoda pochybovat o Emsworthově zdravém rozumu. Gally jej přesvědčí, aby pozval na zámek psychiatra. Vévoda chce pozvat sira Rodericka Glossopa, ale ten je v zahraničí. Gally mu doporučuje jeho údajného mladšího společníka Johna Hallidaye.

Vanessa Polková považuje Howarda Chesneyho za darebáka, a proto ho přemluví, aby jí pomohl ukrást obraz pro Wilbura. Chesney však poznává Hallidaye, který přijel na zámek jako psychiatr. V minulosti ho obhajoval u soudu a jeho případ nedopadl dobře. Chesney plánuje opustit zámek, aby nebyl odhalen, a následně se v noci vrátit pro ukradený obraz. Potká však Hallidaye na schodech a srazí jej dolů. Halliday zakopne o vévodu a způsobí mu vyvrtnutí kotníku. Linda Johnnyho spatří ležícího na zemi a zahrne jej polibky. Nyní si chce Johna znovu vzít, ale vychází najevo, že tak může učinit pouze se souhlasem svého strýce. Vévoda však nesouhlasí vzhledem k nehodě na schodech, později si vzpomene na Hallidayova otce, jehož k smrti nenáviděl.

Connie zavolá do Glossopovy kanceláře, kde se dovídá, že Halliday je podvodník, a proto jej vykáže ze zámku. Trout a Vanessa se v noci znovu setkávají, aby uskutečnili krádež obrazu. Jejich plán však selže, protože Chesney měl autonehodu, a tak se v noci na zámku neobjevil. Bývalí snoubenci dojdou k názoru, že se navzájem milují a příštího rána odjíždějí se nechat oddat. Connie naléhá na vévodu, aby napsal Vanesse dopis, v němž ji žádá o ruku. Dopis je však zachycen Galahadem, který zná Vanessino tajemství. Ve skutečnosti není dcerou bohatého Polka, ale jen jeho sekretářkou. Gally donutí vévodu, aby svolil k sňatku Lindy a Johna. Odhalí mu Vanessinu pravou tvář a vévoda se zalekne, že bude vyslýchán u soudu za nedodržení manželského slibu. Connie je povolána zpátky do Ameriky svým manželem Jamesem, vévoda se vrací domů a Emsworth se opět stává na zámku pánem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 17.07.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pelham Grenville Wodehouse - Pelikán na zámku BlandingsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­