ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wodehouse Pelham Grenville (*15.10.1881 - †14.02.1975)

   
­­­­

Psmith to zařídí

Jeden z prvních románů klasika anglického humoru zavádí čtenáře na zámek Blandings, kam se pod jménem uznávaného básníka vetře podnikavý mladík Psmith, aby se dostal do blízkosti své vyvolené.
Londýnský dandy jménem Psmith se objevuje v několika románech z Wodehousových mladších let. Tento sympaticky troufalý mladý muž rád vyhledává bizarní situace a nejroztodivnější přátele a vždy dokáže využít výhod svého příjmení - každý totiž zná nějakého toho Smithe, k němuž se lze přihlásit a získat důvěru. Této devizy se však Psmith dočasně vzdá - vydává se za známého básníka, aby místo něj přijal pozvání na zámek Blandings. Tam bude nablízku jisté báječné dívce, pomůže neschopnému synovi zámeckého pána s drobnou krádeží pro dobrou věc, uniká podezíravým zrakům nesnesitelně výkonného tajemníka a netřeba dodávat, že po nejpozoruhodnějších zápletkách a nedorozuměních dopadne vše k naprosté spokojenosti. Alespoň tedy Psmithově.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu Leave it to Psmith přeložil Ivan Vávra. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 238. ISBN: 978-80-7429-052-7.

OBSAH:

Lord Clarence Emsworth, devátý hrabě svého rodu, pobývá na zámku Blandings a poklidně se věnuje zahradničení. Náhle je však poděšen, když mu jeho tajemník Rupert Baxter oznámí, že je očekáván v Londýně, aby tam vyzvedl kanadského básníka Ralstona McTodda, jehož pozvala na zámek jeho sestra Constance Keebleová, která podporuje umění a jejímž přičiněním již na zámku pobývá také básnířka Aileen Peaveyová.

Joseph Keeble se snaží přesvědčit svou panovačnou manželku Constance, aby mu dala peníze pro jeho nevlastní dceru Phyllis Jacksonovou, jejímuž chudému manželovi se naskytla příležitost koupit farmu. Bohužel se mu to nepodaří. Emsworthův syn Freddie Threepwood ho požádá, aby mu půjčil tisíc liber. Joe však bez souhlasu manželky tak nemůže učinit. Freddie tedy navrhuje, že ukradne Constancin diamantový náhrdelník a Joe s jeho nápadem souhlasí. Napsal by šek, koupil by jiný náhrdelník, měl by peníze pro Phyllis i pro Freddieho a zbytek by si uložil pro sebe. Freddieho po chvíli přejde jeho odhodlání ukrást náhrdelník na vlastní pěst. Uvidí však v novinách inzerát, ve kterém Ronald Psmith prohlašuje, že všechno zařídí. Inzerát ho zaujme, smluví si s Psmithem schůzku a za tím účelem odjíždí spolu se svým otcem do Londýna.

Phyllis Jacksonová se setkává se svou bývalou spolužačkou Evou Hallidayovou, která je přítelkyní Freddieho Threepwooda a na jehož doporučení získala místo katalogizátorky blandingské knihovny. Cynthia, další Phyllisina spolužačka, byla právě opuštěna svým manželem, básníkem McToddem. Později se Eva schovává před deštěm naproti Klubu trubců, kde ji z okna pozoruje Ronald Psmith. Tato dívka se mu velmi líbí, a tak galantně sebere z věšáku nejlepší deštník a přispěchá Evě na pomoc. Znovu se setkávají ve zprostředkovatelně zaměstnání, kam Psmith přichází hledat práci a Eva zde navštěvuje majitelku zprostředkovatelny Adu Clarksonovou, svou bývalou učitelku angličtiny. Po čase se Psmith setkává s Freddiem Threepwoodem, jenž mu nastíní plán ohledně krádeže náhrdelníku. Chce však stihnout vlak, a tak Psmithe opustí, aniž mu sdělí své jméno.

Následně Psmith narazí na lorda Emswortha v Starokonzervativním klubu, kde hrabě obědvá s Ralstonem McToddem. Básník je však otráven Emsworthovou roztržitostí, zvláště když starý pán znenadání vyběhne na ulici, aby si prohlédl květinářství, a tak rozzuřen odchází. Když se Emsworth vrátí, mylně pokládá Psmithe za svého hosta, a když Psmith spatří Evu v Emsworthově společnosti, rozhodne se navštívit Blandings a vydávat se za básníka McTodda. Ve vlaku se setkává s Freddiem, který nestihl dřívější spoj, a vše potřebné si objasní.

Na zámku je Psmith nicméně podezírán obezřetným Baxterem. Pravý McTodd totiž poslal telegram, v němž zrušil svou návštěvu. Eva za několik dní přijíždí na zámek a Psmith se jí s úspěchem dvoří, navzdory její víře, že je McTodd, který opustil její přítelkyní. Jednoho dne přijíždí na zámek cizinec, jenž tvrdí, že je McTodd, ale Psmith mu zdvořile doporučí, aby ihned odešel. Tento muž, pravým jménem Edward Cootes, narazí na zpáteční cestě na Aileen Peaveyovou. Ve skutečnosti jsou to milenci a také podvodníci, kteří chtějí ukrást náhrdelník lady Constance. Cootes se vrátí na zámek a nutí Psmithe, aby ho dostal na zámek jako svého hosta. Psmith ho nakonec propašuje na zámek jako svého sluhu. Obstará si hájovnu u zámku pro případ, že by musel schovat náhrdelník před Cootesem.

Cootes a Peaveyová vymyslí plán, že náhrdelník ukradnou během večírku při předčítání poezie, zatímco Eva se doví od Freddieho, že mu Joe Keeble plánuje dát peníze. Zeptá se tedy Keeblea, proč finančně nepomůže také její přítelkyni Phyllis, a Keeble, přesvědčen, že na Freddieho není spolehnutí, se s ní domluví, že mu pomůže náhrdelník ukrást. Jakmile začne Psmith předčítat McToddovy básně, zhasne Cootes světla, Peaveyová strhne lady Constance náhrdelník z krku a vyhodí jej z okna. Podle plánu má Cootes náhrdelník sebrat. Na terase však stojí Eva a schová náhrdelník do květináče. Později se pro něj vrací, vzbudí však Baxtera, který se okamžitě vydá ven. Eva mu však unikne, zamkne hlavní dveře a zanechá květináč na okenní římse.

Baxter ve svém citronovém pyžamu se nemůže dostat dovnitř, a tak začne házet květináče do okna lorda Emswortha, aby ho probudil. Emsworth se však domnívá, že Baxter zešílel, a tak probudí Psmithe, aby mu pomohl Baxtera zpacifikovat. Příštího rána přijde Baxter o místo a Eva nalezne květináč, do kterého uložila náhrdelník, ve Psmithově hájovně. Květináč je však prázdný a Eva přestane Psmithovi důvěřovat. Smluví se s Freddiem a společně prohledají hájovnu, ale nic nenajdou. V tom okamžiku vchází Psmith a vysvětluje Evě, proč chtěl náhrdelník ukrást. Phyllis a její manžel Michael jsou jeho přátele, a proto jim chtěl pomoci. Zároveň Evě odhaluje skrýš, kam náhrdelník schoval - útroby vycpaného ptáka. V hájovně se najednou objeví Cootes a Peaveyová, jsou ozbrojení a vyhrožují, že uprchnou s náhrdelníkem, kterého se Peaveyová poté zmocnila. Psmith v domnění, že Freddie má falešné úmysly s náhrdelníkem, ho předtím zamkl v podkroví. Toto místo však bylo dosti chatrné, a tak se podlaha pod Freddiem propadla a jeho noha zůstala viset ze stropu. Cootese to velmi polekalo, náhrdelník vyrval Peaveyové z ruky a hodil jej do tábora nepřátel. Poté Cootes a Peaveyová zmizeli.

Keeble nakonec poskytl Miku Jacksonovi finance na zakoupení farmy a Freddiemu dal dost peněz, aby se mohl stát bookmakerem. Psmith a Eva se zasnoubili a Psmith přesvědčil lorda Emswortha, aby ho zaměstnal místo Baxtera...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 26.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Pelham Grenville Wodehouse - Psmith to zařídíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­