ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wodehouse Pelham Grenville (*15.10.1881 - †14.02.1975)

   
­­­­

Pan Galahad zasahuje

  • součástí série Zámek Blandings

V dalším románu ze zámku Blandings řeší svízelné situace svých bližních bratr zámeckého pána, zhýralý sir Galahad Threepwood.
Jak je čtenářům P.G.Wodehouse známo, na zámku Blandings panuje nedovtipný lord Clarence, jenž vlastní vzácnou prasnici Carevnu, řadu nesnesitelných sester a bonvivánského mladšího bratra Galahada. Posledně jmenovaný je nadán nebývalou lstivostí a přesvědčovacími schopnostmi a jeho služeb bude velmi potřeba, aby dal znovu dohromady několik znesvářených dvojic a svého bratra osvobodil od sesterského útlaku a agilní sekretářky.
Potrhlá, absurdně spletitá klasika situačního a konverzačního humoru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu Galahad at Blandings přeložil Ivan Vávra. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 173. ISBN: 978-80-7021-918-8.

OBSAH:

Galahad Threepwood právě přijel z Londýna na zámek Blandings, kde byl vyzvednout svého bratra lorda Clarence, devátého hraběte Emswortha, jenž se vrátil z Ameriky ze svatby sestry Constance. Po návratu na zámek však Clarence zachvátí hluboký žal. Jeho sestra lady Hermiona Wedgeová najala sekretářku Sandy Callenderovou, aby se starala o jeho záležitosti. Mimo to také pozvala na zámek Dame Daphne Winkworthovou, aby znovu v Emsworthovi zažehla dávný plamen lásky a stala se tak stálou obyvatelkou zámku jako budoucí hraběnka.

Na večírku v uměleckém ateliéru v Greenwich Village se setkávají Tipton Plimsoll, mladý americký multimilionář zasnoubený s Veronikou, dcerou lady Hermiony, a synovec lady Hermiony Wilfred Allsop, mladý pianista, který je zamilovaný do Moniky Simmonsové, jež se stará o Blandingskou carevnu, slavné prase lorda Emswortha. Mimo jiné má Wilfred nastoupit jako učitel hudební výchovy na dívčí škole, kterou vede Daphne Winkworthová. Nyní jsou tito dva mladíci zavřeni ve vězení v New Yorku za opilství a veřejnou výtržnost.

Galahadovým hlavním úkolem na zámku Blandings je vypořádat se se znesvářenými srdci Sandy Callenderové a jejího snoubence Samuela Bagshotta. Gally zná Sandy již léta a byl dobrým přítelem Samova otce. Nyní chce, aby se snoubenci usmířili. Samuel je členem Klubu trubců, kde si uspořádali tombolu, ve které jde o to, kdo se z členů klubu první ožení. Samuel si koupil los za deset liber a vylosoval si Tiptona Plimsolla. Je přesvědčen, že Tipton je jasným kandidátem na vítěze, protože lady Hermiona určitě Veronice nedovolí, aby ji připravila o zetě multimilionáře. Sandy, která zná Tiptona z dob, kdy pracovala v New Yorku pro jeho strýce, věří, že nynější Tiptonovo zasnoubení skončí stejně jako ostatní předešlé. Proto je na Samuela naštvaná, že neprodal svůj los syndikátu, jenž mu nabízel sto liber.

Gally si myslí, že by se všechno vyřešilo tím, kdyby Sam přijel na Blandings. Sam tak učiní, ale jeho náhodné setkání se Sandy skončí katastrofou. Pronásleduje ji, ona mu unikne, a když se rozhodne pronásledování vzdát, narazí na místního konstábla. Konstábl Evans ho obviní z krádeže stříbrných hodinek Sebastina Beache. Beach, komorník lorda Emswortha, je zanechal v hostinci U emsworthského erbu, aby si je mohla prohlédnout barmanka Marlene Wellbelovedová, která je právě ukazovala Samovi, když sledoval, kdy pojede kolem Sandy. Sam, podrážděný ze Sandyho úniku, udeřil Evanse pěstí do oka a ujel na konstáblově bicyklu.

Když se o tom doslechne Gally, trvá na tom, aby se Sam stal hostem na zámku Blandings. Rozhodne se, že Sam bude vystupovat pod jménem Augustus Whipple. Whipple je autorem oblíbené knihy lorda Emswortha - O chovu a ošetřování vepřového bravu. Když Sam vstoupí do prasečího chlívku, zjišťuje, že Blandingská carevna netrpí prasečí vozhřivkou, nýbrž je opilá. Wilfred Allsop se totiž chystal požádat o ruku Moniku Simmonsovou a potřeboval se na to posilnit. Zahlédl ho však Huxley, syn Daphne Winkworthové, která ve své škole kategoricky odmítala zaměstnávat alkoholiky. Proto Wilfred upustil placatku do Carevnina kotce, a tak se stalo, že trpěla kocovinou. Lord Emsworth pozve z vděčnosti Sama na zámek jako svého hosta, zatímco povzbuzený Wilfred získá srdce své vyvolené.

Mezitím se lady Hermiona dovídá od Emswortha, jenž poskytl Tiptonovi a Wilfredovi peníze na kauci, že Tipton přišel o všechny peníze při krachu na newyorské burze a nyní je z něj žebrák. Lady Hermiona okamžitě spěchá do Londýna, aby Veronice nadiktovala dopis, ve kterém ruší své zasnoubení. Když plukovník Egbert Vedge, Hermionin manžel, spatří Tiptonův rolls-royce a náhrdelník za osm tisíc liber určený pro Veroniku, požádá Gallyho, aby zadržel dopis pro Tiptona o zrušeném zasnoubení. Gally slibuje, že to zařídí a svěří dopis Samovi do úschovy. Lady Hermiona je po svém návratu informována Beachem, že muž, který mu ukradl hodinky, je na zámku a vydává se za Augusta Whippla. Gally Hermioně pohrozí, že pokud Samovi nedovolí zůstat na zámku, doručí dopis Tiptonovi. Hermiona prohledává Samův pokoj, ale dosáhne pouze toho, že Wilfred přijde o práci u Daphne Winkworthové. Huxley ho totiž spatří, jak zpívá na chodbě, čímž dává Hermioně signál, že může být prozrazena.

Galahad přesvědčí Sandy, aby se se Samem usmířila. Najdou Sama zamčeného v zahradnické boudě, kde ho uvěznil konstábl Evans. Sandy ho osvobodí a usmíří se. Emsworth objeví osudný dopis ve svém stole, kam ho Gally ukryl, a předá jej Sandy, která jej doručí Tiptonovi. Gally má mnoho práce s tím, aby Tiptona přesvědčil, že Veronika nemá ze své hlavy ani slovo z toho, co stojí v dopise. Tipton Veronice zavolá a vše je opět v pořádku. Zaveze Wilfreda a Moniku do Londýna, aby zajistil na matričním úřadě dvojitou tajnou svatbu.

Sandy se dovídá, že jeden z členů Klubu trubců se oženil dříve než Tipton, a tím se stává Samův los bezcenným. Když lady Hermiona zjistí, že dopis pro Tiptona byl doručen, ale prohlášen za neplatný, oznamuje svůj záměr vyhodit Sama ze zámku. Gally tvrdí, že Sam je v knihovně a Hermionu tam zavede a zamkne. Spěchá za Emsworthem, aby mu dal tisíc liber pro Sama, který potřebuje peníze, dříve než si Hermiona přivolá pomoc.

Nachází Emswortha vyděšeného a zdrceného. Huxley se za Moniččiny nepřítomnosti pokoušel pustit Carevnu ven z chlívku. Carevna však byla v mrzuté náladě a kousla Huxleyho do prstu. Daphne Winkworthová se přiřítila do Emsworthovy pracovny a požadovala, aby byla Carevna utracena. Došlo k divoké hádce. Během jejich rozmluvy zavolal Emsworth veterináři, jestli není nebezpečí, že by mohla Carevna dostat infekci. Nato Winkworthová zámek opouští. Poté co Hermiona zjistí, že Emsworth vyštval Winkworthovou, sdělí mu, že Sam je podvodník a měl by zámek ihned opustit.

Emsworth se nyní zdráhá půjčit Samovi peníze, ale Gally mu připomene, že je nyní osvobozen od sňatku s Winkworthovou a od Hermionina dozoru. Přesvědčí jej také, že když Samovi půjčí peníze, všechny jeho trable skončí, protože se Sandy stane Samovou manželkou a tím pádem už nebude Emsworthovou sekretářkou. Emsworth tedy ochotně půjčí Samovi peníze a nad zámkem Blandings znovu zavládne mír.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 09.09.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Pelham Grenville Wodehouse - Pan Galahad zasahujeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­