ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wodehouse Pelham Grenville (*15.10.1881 - †14.02.1975)

­­­­

Letní bouřka

  • součástí série Zámek Blandings

"Jistý kritik - neboť takoví lidé, říkám to s lítostí, existují - utrousil ohavnou poznámku o mém posledním románu, že obsahuje všechny staré wodehouseovské postavy pod jinými jmény. Teď už ho pravděpodobně sežrali medvědi, jako děti, které se vysmívaly proroku Eliášovi. Ale jestli je stále ještě naživu, nebude moci vznést podobné obvinění proti Letní bouřce. Svou nadměrnou inteligencí převezl jsem tentokrát tohoto pána tím, že jsem uvedl všechny staré wodehouseovské postavy pod stejnými jmény. Dovedu si představit, jak teď bude připadat sám sobě dokonale pošetilý." Těmito slovy uvádí autor svůj další román s krásným názvem Letní bouřka. Setkáme se zde s mnoha známými a oblíbenými postavami z dalších románů, dokonce i s Císařovnou z Blandingasu. Ale to čtenářům, kteří si oblíbili jemný wodehouseovský humor, vůbec nevadí, naopak je to pro ně zárukou kvality.

Příběh se odehrává v Anglii na zámku Blandingas, kde lord Clarence Emsworth zaměřuje všechnu svou životní ctižádost na péči o Císařovnu z Blandingasu, výstavního vepře, který sklízí ceny na hospodářských výstavách. Jeho bratr Galahad Threepwood se vyžívá ve spisování memoárů ze své nevázané minulosti. Sestra lady Constance Keebleová zpříjemňuje svým snobismem a panovačností život ostatním obyvatelům zámku. Nejbližší soused Gregory Parsloe-Parsloe konkuruje Emsworthovi v chovatelství a dva milenecké páry (lordův synovec Ronald Fish se sboristkou Královského divadla Sue Brownovou a neteř Millicent Threepwoodová s lordovým tajemníkem Hugem Carmodym) zpestřují dějovou situaci humorně komplikovaným úsilím vydobýt si přízeň urozeného strýčka.
Ronnie nemá peníze, protože mu je spravuje strýček. Proto ukradne za pomoci komorníka Beache Císařovnu a ukryje ji ve staré hájovně. Netuší, že strýc si pozve soukromého detektiva Percyho Pilbeama, který se dvoří Sue. Sue se začne vydávat za bohatou Američanku Myru Schoonmakerovou a navštíví zámek. Pilbeam ji ale pozná. Na zámek se vrací také bývalý lordův sekretář Rupert Baxter, jenž byl před časem vyhozen, protože jednou v noci házel po lordovi květináče. Lady Constance ho ovšem zbožňovala. Staral se o všechno - hlavně o to, oč neměl, což lorda rozčilovalo.
Hugo s Millicent najdou vepře v hájovně a přemístí jej do Baxterovy maringotky. Poté co Pilbeam oznámí Hugovi, že ho viděl, jak strkal prase do maringotky, řekne Hugo lordovi, že našel Císařovnu a Emsworth svolí k jeho sňatku s Millicent. Sue je odhalena, ale má sympatie strýčka Galahada. Baxter dostává od lady Constance úkol - ukrást Paměti. Galahad se rozhodne, že je nevydá, když dojde k sňatku Ronnieho a Sue. Galahad totiž velice miloval matku Sue, zpěvačku Dolly Hendersonovou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 29.05.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pelham Grenville Wodehouse - Letní bouřkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­