ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kesey Ken Elton (*17.09.1935 - †10.11.2001)

­­­­

Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (6)

Slavný román z prostředí amerického ústavu pro duševně choré líčí dramatický zápas irského rváče a karbaníka s odlidštěným a sadistickým vedením léčebny.
Hrdina knihy (zfilmováno pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem), typický americký beatnik, se předstíraným šílenstvím chce vyhnout práci na nápravné farmě. Po nástupu do ústavu brzy pronikne do otřesných místních poměrů a v zájmu ostatních skutečně nemocných chovanců se pustí do absurdního a beznadějného boje se sadistickým, naprosto odlidštěným vedením léčebny. V průběhu osamoceného zápasu sice hrdina pomůže najít ztracenou lidskou důstojnost většině svých spolupacientů, sám ale nakonec po mnoha dílčích vítězstvích podléhá jako oběť této nelidské mašinérie.
Román, který v sobě nese prvky téměř antické tragédie, vyniká zároveň osobitým černým humorem a je vynikající, třebaže s příchutí hořké společenské satiry.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2001 (1. vydání). Z anglického originálu One Flew Over the Cuckoo's Nest přeložil Jaroslav Kořán, ilustroval Andrej Sujetov Kostić. Počet stran: 402. ISBN: 80-7287-013-0.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Keseyho román Vyhoďme ho z kola ven převedl v roce 1975 bravurně na filmové plátno režisér českého původu Miloš Forman. Do hlavní role Randalla Patricka McMurphyho obsadil samotného Jacka Nicholsona, roli zarytě mlčícího náčelníka si zahrál Will Sampson, skutečný příslušník indiánského kmene Maskogiů. Film má 133 minut a nese název Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest).

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Varování před totalitou. Hranice mezi šílenstvím a normálností.

STRUČNÝ OBSAH:

Vypravěčem celého příběhu je indiánský náčelník Bromden. Dělá, že neslyší, ale jen pro své dobro. Stává se svědkem rozhovorů.
Hlavní postavou je McMurphy, jenž se nechal do psychiatrické léčebny zavřít úmyslně, jen aby se vyhnul nuceným pracím. Vede válku se sestrou Ratchedovou, přezdívanou Velká sestra, kterou nenávidí a snaží se nabourat její řád.
McMurphy si uvědomuje, že by mu špatné chování mohlo oddálit propuštění na svobodu. Proto přestane dělat naschvály. Ovšem když si uvědomí rozdíly mezi ním a ostatními pacienty, začíná řádit nanovo. Ukradne třeba autobus a vydává se s ostatními k moři na ryby. Jeho kousky vrací chuť do života ostatním klientům léčebny.
McMurphy a náčelník Bromden se porvou s ošetřovateli. Jsou zavřeni na oddělení pro narušené, kde jim dávají elektrošoky.
Jednoho dne si McMurphy převede na oddělení dvě ženy a uspořádá oslavu. Toho dne přijde mladý Billy o panictví. Jenže ráno po party jsou nalezeni personálem a Billy si posléze ze strachu podřeže žíly.
McMurphyho pošlou na operaci mozku a udělají z něj chodící, nereagující mrtvolu. Náčelník Bromden se s tím nemůže smířit, a tak McMurphyho raději udusí polštářem. Potom uteče zpět do své země.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 27.04.2011

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Ken Elton Kesey - Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­