ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kesey Ken Elton (*17.09.1935 - †10.11.2001)

­­­­

Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (5)

Román z prostředí ústavu pro duševně choré vypráví příběh marného zápasu jednoho z pacientů s despotickou vrchní sestrou.

ÚVOD:

Jedná se o poválečný satirický román napsaný roku 1962, odehrávající se v Oregonské nemocnici pro duševně choré. Autorem je americký spisovatel Ken Elton Kesey. Se stejným námětem byl natočený film Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) od režiséra Miloše Formana.

NÁMĚT:

Vypravěčem je indián Bromden, který trpí halucinacemi a schizofrenií. Vypráví o svém dobrém kamarádovi, který se pokusil změnit zajeté systémy v nemocnici. Autor chtěl tímto dílem upozornit na prostředí v ústavech pro duševně choré, v nichž jsou izolováni a převychováváni lidé. Dále tím upozorňuje na nebezpečí moderní civilizace, která se snaží odstranit individualitu člověka.

STYL A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma, slohový postup vyprávěcí, vyskytují se úvahy vypravěče, hovorový jazyk, časté používání přezdívek (např. Černý frajeři, Velká sestra...), McMurphy používá hodně argot, slang.

HLAVNÍ POSTAVY:

indián Bromden - vypravěč příběhu, fyzicky velice silný, zpočátku opatrný, tichý a nesebevědomý, mazaný; předstírá hluchého a tím se mu daří být u rozhovorů, které by nikdo z léčených neměl slyšet; je schizofrenický, mívá časté halucinace, které v příběhu vystupují jako realita (tak jak to on cítí); po zabití McMurphyho utíká z léčebny za svobodou
R.P.McMurphy - muž, který nejen svým zvláštním zjevem upoutává pozornost; není problém si ho představit - zrzavá kštice a nasazená čepice - rebel již od pohledu; velice sebevědomý a odvážný, vtipálek, simulant (prohlásí se za duševně chorého, aby se vyhnul pracím v nápravné farmě), vypočítavý; svůj život si chce náležitě užívat; když se dostává do léčebny, začne zavádět všemožné nové věci - hraní karet, dívání se na televizi mimo určenou dobu, výlety - snaží se zbourat zajetý systém Velké sestry, avšak nakonec je přemožen sestřinými prostředky a ztrácí nad sebou kontrolu; později je z milosti zabit hlavním hrdinou, Bromdenem
Velká sestra - přísná, často necitlivá, vše musí mít srovnané podle ní a ve všech věcech řád (symbol totality); pokud není něco po jejím, využije všech možných prostředků k tomu, aby dosáhla svého cíle
Černý frajeři - muži, kteří jsou prodlouženou rukou Velké sestry; plní její úkoly, stojí na straně totality; ani oni se neodvažují cokoliv říkat, vědí totiž, jak pevnou rukou Velká sestra vládne

DĚJ:

Vše začíná jednoho dne, kdy do léčebny pro duševně choré přijíždí nový člen - McMurphy, jenž se prohlásí za duševně chorého, aby se vyhnul pracím v nápravné farmě. V ústavu se spřátelí s indiánem Bromdenem, který nás celým příběhem doprovází. McMurphy se rozhodne, že postupy zajeté v léčebně změní. To se Velké sestře opravdu nelíbí. Za pomoci různých psychických nátlaků bojuje proti McMurphymu. On jí zpočátku vzdoruje a ignoruje. Když však uspořádá mejdan, který skončí spíše tragicky než vesele, překročí meze, které byla sestra ochotna "tolerovat". Následuje tedy trest - sestra proti němu použije elektrošoky a z McMurphyho se stává "vegeťák" (blázen, který nevnímá sám sebe, neovládá své tělo). Do toho všeho zakročí indián a vysvobodí ho tím, že ho po přivezení na pokoj udusí polštářem. Nakonec Bromden utíká z ústavu a stává se svobodným.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Tato kniha se mi velice líbila. Dokázala mě vtáhnout do děje, ukázat mi veškerá místa v ústavu a já si připadala, jako bych koukala na film. Je opravdu velice čtivá, nedává moc prostoru k tomu, aby se čtenář při čtení nudil. Neznám žádné jiné knížky, kde je zvolen jako hlavní hrdina duševně chorý. Zvláštní pohled na to, že i lidé v ústavech žijí a mají své názory a práva. Díky úvahám Bromdena K.E.Kesey krásně vylíčil totalitu a její fungování. Myslím si tedy, že tato knížka je opravdu knížkou s velkým "K", která by neměla chybět v žádné knihovně.

KONTEXT:

Varováním před totalitou.

Někteří autoři, kteří psali antiutopie o totalitních režimech:
George Orwell - 1984, Farma zvířat
Karel Čapek - Válka s mloky

Kesey se nechal z Orwellova díla 1984 inspirovat Velkým bratrem (v Keseyho podání Velká sestra).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 05.10.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ken Elton Kesey - Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­