ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kesey Ken Elton (*17.09.1935 - †10.11.2001)

­­­­

Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (3)

Randle Patrick McMurphy si na pracovní farmě odpykává trest za opakované násilné napadení a pokus o znásilnění. Hraje pomateného a nechá se poslat do "klidu" psychiatrické léčebny. Zde se jeho životní elán a silná osobnost střetávají s tyranskou vládou vrchní sestry Ratchedové. Zprvu také moc nevychází s ostatními pacienty, například při hraní karet, pokusu o změnu denního řádu (prosazuje baseball) nebo když se s nimi vsadí, že se mu podaří prohodit oknem těžký mramorový kryt vodovodních trubek a tak se dostat pryč. Snaží se sblížit s velkým indiánským náčelníkem, který je hluchoněmý a tak většinu času v ústavu tráví nikým nepovšimnut v koutě.
Jednou Randle "unese" autobus s ostatními pacienty, kteří se chystali na vycházku, a vezme je do přístavu, kde si "vypůjčí" loď a vezme je na ryby. Snaží se tak v ušlápnutých pacientech probudit poslední špetku hrdosti a radosti ze života. A všichni se skutečně dobře baví a jsou hrdi na dvě velké ryby, které sami ulovili. Jindy zas uspořádá zápas v basketbalu - zřízenci proti pacientům. Podaří se jim zvítězit a to za vydatné pomoci vysokého náčelníka.
Když už ale nemůže pobyt v léčebně vydržet, naplánuje si Randle útěk. V noci za ním přijdou dvě jeho kamarádky. On podplatí hlídače, který je pustí dovnitř. McMurphy uspořádá na oddělení noční párty a všichni se dobře baví. K ránu se chystá sbalit a i s dívkami a náčelníkem (o kterém zjistil, že si na hluchoněmého jen hraje) odejít. Protože se ale mladému Billymu zalíbila jedna z dívek, požádá ji Mc, aby dívkami netknutého Billiho zasvětila. Bohužel ale všichni usnou a tak je ráno najdou zřízenci i vrchní sestra. Ta, když najde Billyho v posteli s ženou, mu vyhrožuje, že to poví jeho matce. To Billyho velmi vyděsí, dokonce vše svede na své kamarády. Radchedová je ale nesmlouvavá. A Billy spáchá v nestřeženém okamžiku sebevraždu. Naštvaný Randle ji málem uškrtí. Potom je odveden pryč.
Za pár dní ho v noci zřízenci přivedou zpátky na oddělení. Přijde k němu náčelník a chce s ním utéct. Zjišťuje ale, že se jim podařilo Randlovu silnou osobnost přeci jen zlomit. Raději než by nechal kamaráda v tak zuboženém stavu, udusí ho polštářem. Sám pak rozbije okno a prchá do noci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Trixi, 21.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ken Elton Kesey - Vyhoďme ho z kola ven /Přelet nad kukaččím hnízdem/ (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­