ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

   
­­­­

Old Surehand I. - V Llanu Estacadu

Dobrodružný román, jehož titulním hrdinou je zálesák a slavný lovec.
Old Surehand je poměrně rozsáhlý třídílný dobrodružný román. Titulním hrdinou je zálesák a slavný lovec Old Surehand, jehož válečné jméno znamená v překladu "Jistá ruka". Počáteční "Old" je přidáno, protože to Karel May považoval za typicky americké a navíc symbolizující, že hrdina je zkušený, protřelý či zasloužilý.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Toužimský & Moravec v Praze roku 2019. Přeložil J. K. Landy. Upravili D. Pabišová a G. Kadlec. Ilustroval Josef Ulrich. Počet stran: 372. ISBN: 978-80-7264-195-6.

HLAVNÍ POSTAVY:

Old Shatterhand - vypravěč; je nejlepší westman v širokém okolí; chytrý, silný a už toho hodně zažil
Sam Parker - westman začátečník; byl slabý
Old Wable - lstivý devadesátiletý stařík, který je i docela tvrdohlavý; v pozdějším ději dělá problémy
Old Surehand - tichý; tajil svá tajemství, ale byl také jeden z nejlepších westmanů
Vinnetou - nejspravedlivější a nejváženější rudoch

STRUČNÝ DĚJ:

Old Shatterhand dostane zprávu od Vinnetoua, že šel varovat Krvavou lišku (Bloody Fox) do pouště, protože by na něj měli zaútočit Komanči. Old Shatterhand potká partu zálesáků a společně vysvobodí Old Surehanda ze zajetí Komančů.

Potom jedou do Llana Estacada, kde společně s Vinnetouem a jeho Apači donutí Komanče se vzdát bez krveprolití.

Pak potkají zlého generála, který Old Shatterhandovi a Vinnetouovi společně s Old Wablem ukradnou zbraně, ale Vinnetouovi a se je podaří chytit, zbraně získají zpět a neřády potrestají.

ZHODNOCENÍ:

Líbila se mi napínavá atmosféra, ale někdy to bylo trochu zdlouhavé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petrunasan, 05.03.2023

­­­­

Diskuse k výpisku
Karl May - Old Surehand I. - V Llanu EstacaduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­